Międzynarodowa Wspólnota Krzyża z Gwoździ z Coventry

(COMMUNITY OF THE CROSS OF NAILS / NAGELKREUZGEMEINSCHAFT)
Opracowała: Magdalena Ner

Liturgia Pojednania w [pdf]

Liturgia przyjęcia Krzyża z Gwoździ w [pdf]

Plansze informacyjne w [pdf] (projekt Magdalena Ner)

Porządek nabożeństwa w [pdf] (opr. Bartosz Makuch)

Main Sunday Service w [pdf]

Ulotka informacyjna w [pdf] (projekt Magdalena Ner)

14 listopada 1940 roku, podczas nalotu niemieckich bombowców na Anglię, znaczna część miasta Coventry została niemal doszczętnie zniszczona. Anglikańska katedra, znajdująca się w sercu miasta, spłonęła razem z nim. W następstwie tych tragicznych zdarzeń, ówczesny proboszcz Richard Howard na ocalałej, osmolonej ścianie świątyni napisał słowa „Ojcze, wybacz”, które stały się później podstawą „Modlitwy o Pojednanie” odmawianej regularnie w każdy piątek o godz. 12.00 w centrach „Krzyża z Coventry” na całym świecie.

Dwie ze zwęglonych belek stropowych, które upadając na ziemię ułożyły się w kształt krzyża zostały ustawione na ołtarzu spalonej świątyni. Oryginalne średniowieczne gwoździe zebrane ze zgliszczy katedry, połączone po trzy ze sobą w znak krzyża są przekazywane organizacjom zaangażowanym w urzeczywistnianie idei przebaczenia i szukania nowych dróg do wspólnej przyszłości. „Krzyż z Gwoździ” jest bardzo mocnym i inspirującym symbolem Pokoju i Pojednania na całym świecie. Po II Wojnie Światowej „Krzyże z Gwoździ” zostały ofiarowane niemieckim miastom zniszczonym przez alianckie bombardowania: Kilonii, Dreznu i Berlinowi. Z prochów wyrosło zaufanie i partnerstwo pomiędzy Coventry a tymi niemieckimi miastami.

W chwili obecnej na świecie funkcjonuje ponad 220 Ośrodków Krzyża z Gwoździ, a wszystkie czerpią z tej wczesnej, odważnej wizji zgody i nowego początku. Działania ośrodków z założenia są nieograniczone – mogą one skupiać się na sprawach politycznych, kwestiach rasowych, religijnych, ekonomicznych, problemach mniejszości seksualnych, ale również sprawach osobistych, indywidualnych. Podejmowane przez nie działania mogą mieć zarówno dalekosiężne, zauważalne w szerokiej skali konsekwencje, jak też wprowadzać niewielkie, a mimo to znaczące zmiany w życiu poszczególnych ludzi.

Centrami „Krzyża z Gwoździ” mogą być kościoły, ośrodki pojednania, więzienia, organizacje pozarządowe i szkoły oraz każdy, kto tylko ma serce i potrzebę pracy na rzecz pojednania i pokoju. Ośrodki „Krzyża z Coventry” w Niemczech i Stanach Zjednoczonych Ameryki są administrowane przez powołane do tego narodowe zarządy, pozostałe natomiast koordynują prace ośrodków na całych kontynentach – od Afryki do Australii, od Europy do Azji – jest to swoista globalna sieć, wewnątrz której poszczególne ośrodki udzielają sobie nawzajem pomocy, tak w wymiarze praktycznym, jak i duchownym.

Więcej na stronach:

www.crossofnails.org

www.krzyzowa.org.pl

www.nagelkreuzgemeinschaft.de

www.coventrycathedral.org.uk

Napisali o nas

Ekumenizm.pl: Krzyż pojednania. Historia Początków wspólnoty Cross of Nails

Luteranie.pl: Lubelska parafia we Wspólnocie Krzyża z Gwoździ

Luteranie.pl: O pojednaniu w Lublinie. Parafia przystępuje do wspólnoty Krzyża z Gwoździ

Urząd Miasta Lublin

Krzyżowa.org

nagelkreuzgemeinschaft.de

westfaelische-nachrichten.de

nagelkreuzgemeinschaft.de