„Wielokulturowy Lublin” 2011 w Parafii luterańskiej

Festiwal „Wielokulturowy Lublin” z roku na rok ugruntowuje swoją pozycję wśród najważniejszych, cyklicznych wydarzeń kulturalnych miasta. Wszystkie dotychczasowe edycje tej znaczącej imprezy odbywały się z udziałem lubelskich luteran z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy. Tak też było przy okazji tegorocznej – czwartej już realizacji festiwalu, który odbywał się w dniach 25 – 29 maja br.

„Wielokulturowy Lublin 2011” rozpoczął się debatą „Lublin – miasto wielokulturowego dialogu”, która została przygotowana w Studiu Radia Lublin, we współpracy z koordynatorami kampanii społecznej „Bo byłem przybyszem” oraz Stowarzyszeniem Centrum Wolontariatu w Lublinie. Dotyczyła wkładu mniejszości w całościową kulturę miasta oraz działalności artystycznej jako sposobu demonstracji własnej tożsamości. W trakcie dyskusji swoim spojrzeniem na Lublin mogli podzielić się przybyli tu studenci – obcokrajowcy oraz zagraniczni uchodźcy. Mniejszość ewangelicką reprezentował proboszcz Parafii św. Trójcy – ks. dr Dariusz Chwastek.

W piątek 27 maja, w Sali Widowiskowej Warsztatów Kultury (filia Centrum Kultury w Lublinie), w ramach cyklu „Wielokulturowy wieczór filmowy” zainteresowani mogli zapoznać się z historią ojca XVI-wiecznej Reformacji – księdza doktora Marcina Lutra, przedstawioną przez Erica Tilla w filmie fabularnym „Luter”. Dystrybutorem filmu w Polsce jest luterańskie Centrum Misji i Ewangelizacji – Wydawnictwo WARTO (www.luter.pl), a jego polska premiera kinowa miała miejsce w 2007 roku.

Następnego dnia, podobnie jak w roku poprzednim, zorganizowany został „Spacer szlakiem ewangelickim”. Po miejscach związanych z działalnością lubelskich ewangelików, koncentrując się głównie na obiektach położonych w centrum miasta, oprowadzała historyk sztuki dr Grażyna Michalska. Ta dwugodzinna wędrówka znalazła duże zainteresowanie wśród lublinian pragnących pogłębić swoją wiedzę na temat historii i architektury miasta, a przede wszystkim wkładu w jego rozwój miejscowych ewangelików.

Późnym wieczorem, korzystając z gościnności lubelskiej Parafii luterańskiej, śpiewy buddyjskie mieli okazję zaprezentować mnisi tybetańscy z Klasztoru Khangtsen Drepung. To niecodzienne zestawienie – chrześcijańskiej świątyni i dalekowschodniej kultury przyciągnęło wielu odbiorców, którzy mieli wyjątkową okazję wysłuchać tak oryginalnego repertuaru, a zarazem poznać wnętrze świątyni ewangelickiej.

wielokulturowy2011a

W niedzielę, po cotygodniowym nabożeństwie, zwyczajowo odprawianym o godzinie 10.00, odbyła się prezentacja parafialnej strony internetowej (www.lublin.luteranie.pl), którą poprowadził jej administrator (od 2007 r.) dr Grzegorz M. Wójcik. Ten punkt programu okazał się szczególnie cenny, biorąc pod uwagę liczne uczestnictwo starszych wiekiem parafian nieposługujących się na co dzień internetem. Była to dla nich wyjątkowa okazja do zapoznania się z nowymi technologiami i ich zastosowaniem w działalności parafii i Kościoła.

Ewangelicką część programu, przygotowanego na Wielokulturowy Lublin, zwieńczył koncert wokalno-organowy w wykonaniu sopranistki Pauliny Hławiczki oraz organisty i dyrygenta chóru lubelskiej Parafii – dra Adama Załęskiego. Zgromadzeni mogli usłyszeć utwory muzyczne tradycji ewangelickiej – od Jana Sebastiana Bacha do Karola Hławiczki. Wykonawców nagrodzono zasłużonymi brawami, zachęcając do bisu, którym była jedna z pieśni ze Śpiewnika Ewangelickiego.

Za koordynację i realizację programu ze strony Parafii Ewangelicko-Augsburskiej odpowiadała Magdalena Ner, we współpracy z proboszczem ks. Dariuszem Chwastkiem. Udział lubelskiej Parafii luterańskiej w czwartej edycji festiwalu „Wielokulturowy Lublin” można uznać za znaczący i wyraźnie ubogacający całościowy, nasycony wieloma różnorodnymi wydarzeniami program festiwalu.

Magdalena Ner, Andrzej Ner