Wizyta chóru parafialnego w Münster

O związkach pomiędzy Lublinem a Münster, a także pomiędzy Parafią Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Lublinie a Evangelische Andreas Kirchengemeinde w Münster, niejednokrotnie wspominano już na niniejszej stronie i zapewne nie jeden raz przyjdzie jeszcze o tym wspomnieć. Tym razem jednak mowa będzie o wyjątkowej uroczystości, do uczestnictwa w której zaproszona została delegacja chóru naszej Parafii.

munster2011a

Otóż w bieżącym roku mija 20 lat od nawiązania partnerstwa pomiędzy Lublinem, Münster w Niemczech oraz Rishon leZion w Izraelu. Z tej okazji do Münster zaproszone zostały nie tylko oficjalne delegacje Rady Miasta każdego z partnerów, lecz również reprezentanci Młodzieżowych Rad Miasta i muzycy, jako że w ramach obchodów partnerstwa przewidziany był również wspólny koncert. W ten właśnie sposób, dzięki wielkiemu zaangażowaniu pani Jolanty Szafrańskiej, w dniach 12-15 maja 2011 r. chór parafialny został zaproszony do współtworzenia niezwykłego koncertu łączącego tradycje muzyczne Niemiec, Izraela i Polski. Niestety, z uwagi na ograniczenia czasowe oraz finansowe, do reprezentacji chóru wybranych mogło zostać jedynie 8 osób.

Filarem koncertu był doskonale przygotowany, ponad 60-cio osobowy Chór Koncertowy Miasta Münster. Gośćmi, poza naszą skromną reprezentacją, był również kwartet smyczkowy Opery w Rishon LeZion. Podstawową ideą koncertu było wspólne wykonanie utworów pochodzących z kulturowego dorobku trzech miast partnerskich, które każdy z zaproszonych do udziału wykonawców przygotował we własnym zakresie, aby w czasie wspólnych prób w Münster nadać im ostateczny szlif. A oto program tego muzycznego przedsięwzięcia:

1. „Waldesnacht” (J. Brahms)

2. „Kommt dir manchmal in den Sinn” (J. Brahms)

3. „Brauner Bursche fuhrt zum Tanze” (J. Brahms)

4. „Już się zmierzcha” (Wacław z Szamotuł)

5. „Kołysanka” (J. Maklakiewicz)

6. „Gaude Mater Polonia” (T. Klonowski)

7. „Sim Shalom” (M. Janowski)

8. „Five Hebrew Love Songs” (E. Whitacre)

9. “Hine mah tow” w opracowaniu (W. Buchenberga)

Trzeba tu zaznaczyć, że ostatnia pieśń, z towarzyszeniem izraelskiego kwartetu smyczkowego, została wykonana na „bis” na życzenie widowni. Ogólnie rzecz ujmując, koncert spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem, wywołał entuzjastyczne brawa i wiele przychylnych recenzji, których mogliśmy wysłuchać od słuchaczy w trakcie skromnego bankietu po koncercie.

W niedzielny poranek mieliśmy również zaszczyt uczestniczyć w ekumenicznym nabożeństwie w miejscowym kościele ewangelicko-augsburskim (Andreaskirchengemeinde), gdzie wykonaliśmy psalm w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego do muzyki Mikołaja Gomółki. Było nam tym bardziej miło, że członków tej Parafii gościć będziemy w Lublinie początkiem lipca tego roku.

Zdając relację z tego wyjazdu nie sposób nie wspomnieć o serdecznym przyjęciu, z jakim spotkała się nasza grupa. Członkowie Westfalskiego Chóru Koncertowego postarali się, aby zapewnić nam moc atrakcji pokazując ciekawe zakątki swojego miasta, zapraszając na wspólną kolację i towarzysząc nam w czasie prób. Kontakty nawiązane w trakcie pobytu w Munster z pewnością zaowocują w przyszłości, a doświadczenia zyskane podczas pracy z niemieckimi i izraelskimi muzykami będą cenną wskazówką w naszych dalszych poczynaniach muzycznych.

Anna Jurys