Lubelscy ewangelicy jako pierwsi dołączyli do wspólnoty z Coventry (Polskie Radio Lublin, 3.07.2011)

Parafia Ewangelicko-Augsburska Św. Trójcy w Lublinie została dziś przyjęta do Międzynarodowej Światowej Wspólnoty Krzyża z Gwoździ z siedzibą w Coventry. Tym samym jest pierwszą w Polsce parafią, która uzyskała status jej członka.

rl-coventry-1

– To dla nas wielkie wyróżnienie – mówi proboszcz parafii, ks. Dariusz Chwastek.

– Podczas uroczystego nabożeństwa symboliczny krzyż przekazał dyrektor Międzynarodowego Centrum Pojednania przy anglikańskiej katedrze w Coventry, Canon David Porter.

rl-coventry-2

Obecnie na świecie jest ponad 220 ośrodków należących do Międzynarodowej Wspólnoty z Coventry, które wspólnie działają na rzecz propagowania wartości, jaką niesie ze sobą szeroko pojęte pojednanie.

14 listopada 1940 roku, podczas nalotu niemieckich bombowców na Anglię, znaczna część miasta Coventry została niemal doszczętnie zniszczona. Anglikańska katedra, znajdująca się w sercu miasta, spłonęła razem z nim. W następstwie tych tragicznych zdarzeń, ówczesny proboszcz Richard Howard na ocalałej, osmolonej ścianie świątyni napisał słowa: „Ojcze wybacz”, które stały się później podstawą „Modlitwy o pojednanie” odmawianej w południe, w każdy piątek w centrach wspólnoty z Coventry.

rl-coventry-3

Dwie ze zwęglonych belek stropowych, które upadając na ziemię ułożyły się w kształt krzyża, zostały ustawione na ołtarzu spalonej świątyni. Oryginalne średniowieczne gwoździe zebrane ze zgliszczy katedry, połączone ze sobą po trzy w znak krzyża, są przekazywane organizacjom zaangażowanym w urzeczywistnianie idei przebaczenia i szukania nowych dróg do wspólnej przyszłości.


CP/MMaks
fot. Małgorzata Maksim
(Polskie Radio Lublin, 3.07.2011)