Lubelscy ewangelicy we wspólnocie Krzyża z Gwoździ (Gazeta Wyborcza, 3.07.2011)

Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie została w niedzielę, 3 lipca 2011 roku włączona do Światowej Wspólnoty Krzyża z Gwoździ. W niedzielę o godz. 10 z tej okazji odbyło się specjalne nabożeństwo z udziałem księży z Niemiec, Rumunii i Wielkiej Brytanii

DLOLU

Międzynarodowa Wspólnota Krzyża z Gwoździ nawiązuje do wydarzeń II wojny światowej propagując idee pokoju i pojednania. 14 listopada 1940 w wyniku niemieckich nalotów spłonęła anglikańska katedra w Coventry. Z dwóch zwęglonych belek stropowych ustawiono krzyż na ołtarzu spalonej świątyni, a średniowieczne gwoździe katedry – po trzy połączone w znak krzyża – są przekazywane organizacjom zaangażowanym w ideę przebaczenia i szukania nowych dróg dla wspólnej przeszłości. Krzyż z Gwoździ jest symbolem pamięci o złych chwilach historii i wezwaniem do budowania dobrej przyszłości.

DLOLU

Krzyże z Gwoździ przekazano już do ponad 220 miejsc na świecie. Parafia ewangelicko-augsburska w Lublinie jest drugą organizacją w Polsce zaproszoną do Wspólnoty Krzyża z Gwoździ. Od 2000 roku należy do niej Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego z siedzibą w Krzyżowej na Dolnym Śląsku.

DLOLU

“Jest niezbędne, byśmy w świecie, w którym życiem tak wielu narodów rządzi wojna i kultura śmierci, występowali jako dzieci Boga, niosące pokój, znający tę możliwość i żyjący według niej” – mówił w Lublinie ks. kanonik David W. Porter z Coventry.

grj

fot. Piotr Michalski
(Artykuł opublikowany w „Gazecie Wyborczej” 3.07.2011)