25 – lecie kwartetu Camerata w Roku Haydnowskim

Od 1 do 20 września 2009 r. przebiegał festiwal Lubelskie Atrium Muzyczne zorganizowany przez Filharmonię Lubelską im. Henryka Wieniawskiego. Jeden
z koncertów miał miejsce 13 września w kościele ewangelickim. Rozpoczął się o godzinie 19.00. Był to występ kwartetu Camerata z Warszawy na okoliczność 25 – lecia zespołu. Camerata należy do najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych i posiada międzynarodową popularność. W Lublinie artyści dali Nadzwyczajny Koncert Jubileuszowy, stanowiący część polskich obchodów 200. rocznicy śmierci Józefa Haydna (1732 – 1809). Muzycy Włodzimierz Promiński (I skrzypce), Andrzej Kordykiewicz (II skrzypce), Piotr Reichert (altówka) i Roman Hoffman (wiolonczela) zagrali cztery kwartety Haydna: G – moll op. 74 nr 3 „Jeździec”, C – dur op. 76 nr 3 „Cesarski”, G – dur op. 77 nr 1, D – dur op. 76 nr 5.

camerata2009

Na koncert renomowanego kwartetu przyszło wielu słuchaczy, w tym liczni parafianie, pomimo że wstęp był biletowany. Poza tym wejście na wszystkie wydarzenia muzyczne odbywające się w lubelskiej świątyni luterańskiej jest bezpłatne. Melomani są za to często proszeni o datki na konkretne cele charytatywne.

13 września publiczność została przywitana przez proboszcza ks. Dariusza Chwastka. Następnie Teresa Księska – Falger, która do niedawna pełniła funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej, przedstawiła informacje o Józefie Haydnie oraz programie koncertu. W kościele był obecny wraz z małżonką nowy dyrektor naczelny filharmonii, Jan Sęk, mający ogromny wkład w rozwój życia muzycznego zboru jako prezes fundacji Willa Polonia organizującej doroczne festyny staropolskie.

Muzycy znakomicie wykonali program. Harmonijna i spokojna muzyka Haydna pięknie brzmiała w kościelnej akustyce. Artyści nagrodzeni przez publiczność owacjami zagrali utwory tego samego kompozytora na bis.
Udany wrześniowy wieczór pozwala żywić nadzieję na dalszą współpracę parafii
z Filharmonią Lubelską. W kościele mogłyby się regularnie odbywać filharmoniczne koncerty kameralne czy organowe, niezależnie od występów organizowanych przez zbór. Nowy dyrektor filharmonii, od dawna współpracujący z parafią, odniósł się życzliwie do tej propozycji.