Dnia 27 marca 2011 roku, na terenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Trójcy, miało miejsce trwające cztery godziny spotkanie członków Koła Naukowego Badania Religii UMCS z jej proboszczem – księdzem dr. Dariuszem Chwastkiem. Spotkanie odbyło się na prośbę członków Koła i było planowane jako pierwsze z cyklu. Zjawili się na nim: opiekun naukowy Koła, profesor UMCS, dr hab. Krzysztof Kosior z Zakładu Religioznawstwa i Filozofii Wschodu, dr Tadeusz Grzesik z Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej; członkowie KNBR – studenci i doktoranci Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS – Oliwia Khalil (przewodnicząca), Wojciech Dudek (wiceprzewodniczący), Natalia Stala (sekretarz koła), Magda Radwańska; a także Liliana Kozak z Koła Kognitywistów UMCS, Barbara Gruda, oraz studenci KUL: Michał Ciechanowski i Tomasz Kudra.
Ksiądz powitał zgromadzonych i wszyscy usiedli do dyskusji przy kawie, herbacie i ciastkach. Bardzo miła atmosfera sprawiła, że początkowe onieśmielenie minęło bez śladu. Ksiądz najpierw przedstawił się i opowiedział o swojej pracy, po czym poprosił zgromadzonych, by również powiedzieli coś na swój temat.
W ramach wstępu ksiądz zarysował pokrótce sytuację luteranizmu w Polsce oraz zapoznał zebranych z historią Parafii lubelskiej, po czym zaprosił do zadawania pytań i dyskusji. Dr Tadeusz Grzesik podjął temat ekumenizmu oraz współpracy różnych wyznań chrześcijańskich. W związku z tym pojawiła się również kwestia wspólnego mianownika tych tradycji – co nim jest, czy da się go jednoznacznie wskazać, które elementy chrześcijaństwa są zasadnicze, a które nie, a tym samym jakie są perspektywy dialogu międzywyznaniowego oraz możliwa przyszłość ekumenizmu. Co więcej – jeśli taki wspólny mianownik istnieje, to skąd biorą się trudności w porozumieniu się wyznawców protestantyzmu, katolicyzmu i prawosławia?
Później pytania zaczęli zadawać również studenci. Interesowała ich między innymi rola modlitwy w luteranizmie oraz przyczyny nie rozwinięcia się w jego obrębie żadnych ruchów monastycznych; rola łaski oraz kwestia ewentualnego potępienia innowierców; doktryny transsubstancjacji i konsubstancjacji; zewnętrzne przemiany luteranizmu w procesie jego rozprzestrzeniania się na świecie (np. w Ameryce Południowej), itd.
Po godzinie 20:00, gdy oficjalne spotkanie dobiegło końca, rozmowa przeniosła się jeszcze na chwilę do parafialnej kuchni. Następnie wszyscy pożegnali się, wyrażając przy tym nadzieję, że nie jest to ostatnie takie spotkanie.
Chciałbym w tym miejscu podziękować księdzu dr. Dariuszowi Chwastkowi za tak miłe przyjęcie i poświęcenie nam tak wiele swojego cennego czasu, oraz za wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie nasze pytania.
Podziękowania należą się również Magdzie Radwańskiej, naszej koleżance z Koła Naukowego Badania Religii, która współorganizowała to spotkanie.
Wojciech Dudek