Debata “Gazety”. Pamięć zatrzymana na zdjęciach (Gazeta Wyborcza, 18.02.2011)

W jaki sposób włączyć lokalną społeczność w pracę nad pamięcią o przeszłości? Sposób na to znalazło Muzeum Ziemi Chełmskiej. Czy na ten przykład powołają się także uczestnicy poniedziałkowej debaty “Pamiętanie i antycypacja”?

07.05.2008 LUBLIN POLITOLOGIAFOT. IWONA BURDZANOWSKA / AGENCJA GAZETA
Wydział politologii UMCS

Pomysł był prosty. Muzeum Ziemi Chełmskiej zaapelowało w 2000 roku do mieszkańców, żeby przynosili przedwojenne, rodzinne zdjęcia, które zostaną pokazane na wystawie. Udało się, wydany został album z reprodukcjami wybranych fotografii. Kolejna edycja “W starym albumie mojego dziadka. Chełm i Chełmianie w fotografii rodzinnej” odbyła się cztery lata później. – Ludzie widzieli, że zdjęcia rzeczywiście są publikowane, więc przynosili kolejne. Byliśmy mile zaskoczeni – mówi Krystyna Mart, dyrektorka Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Gdy muzeum ogłosiło, że przygotowuje wystawę o żydowskim Chełmie, zdjęcia przyszły nawet z Izraela i Kanady. – Dzięki apelowi do mieszkańców wiemy więcej o przeszłości naszego miasta – podkreśla Krystyna Mart. I dodaje: – Teraz czekamy na chełmskie fotografie wykonane w dwudziestoleciu międzywojennym. Są już pierwsze deklaracje, rodzina Zenona Waśniewskiego związanego z Chełmem malarza i współzałożyciela “Kameny” obiecała pokazać na wystawie jego fotografie.

– Najważniejsze jest, że każdy może być współtwórcą naszych wystaw, a istotnym elementem im towarzyszącym jest bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy do nas zdjęcia przynoszą – nie ma wątpliwości Krystyna Mart.

Szukanie skutecznych sposobów ochrony pamięci o przeszłości będzie z pewnością jednym z wątków pierwszej z cyklu debat “Gazety”, których inspiracją było znalezienie się Lublina w finale ESK 2016. Tytuł poniedziałkowego spotkania to “Pamiętanie i antycypacja”. W rozmowie udział wezmą: Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, prof. Monika Adamczyk-Garbowska, szefowa Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS, Grzegorz Kuprianowicz, prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie, ks. Dariusz Chwastek, proboszcz lubelskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, a także Marcin Wroński, autor kryminałów retro o Lublinie.

Debata odbędzie się na wydziale politologii UMCS (pl. Litewski), początek o godzinie 17. Wstęp wolny.


ms
fot. Iwona Burdzanowska
(Artykuł opublikowany w „Gazecie Wyborczej” 18.02.2011)