W niedzielę 24 stycznia 2010 r., czyli w przedostatni dzień Tygodnia Modlitw
o Jedność Chrześcijan, miało miejsce ważne wydarzenie w historii chóru parafialnego.
W Filharmonii Lubelskiej odbył się ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych w wykonaniu trzech lubelskich zespołów: chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy pod dyrekcją Adama Załęskiego, chóru Katedry Prawosławnej p.w. Przemienienia Pańskiego pod kierunkiem Andrzeja Boubleja i chóru rzymskokatolickiej Archikatedry Lubelskiej dyrygowanego przez Emilię Telegę. Głównym organizatorem imprezy było Miasto Lublin, z którym współpracowały: Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna przy Metropolicie Lubelskim, miejscowy oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, Instytut Ekumeniczny KUL, Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, Fundacja „Ponad Granicami”. Przed rozpoczęciem koncertu przed publicznością wystąpił wiceprezydent Lublina Włodzimierz Wysocki, mówiąc o wielokulturowości Lublina w dawnych i współczesnych czasach oraz wielkiej wartości duchowej wydarzeń ekumenicznych.
Chór luterański wykonał kolędy opracowane muzycznie przez Adama Załęskiego: Do Chrystusa pospieszajmy, Nad Betlejem w cichą noc i Cicha noc. Dwa utwory zostały zaśpiewane a capella, a jeden z akompaniamentem organowym chórmistrza. W pieśni Nad Betlejem w cichą noc wystąpiła solo na tle zespołu Anna Jurys, jedna z chórzystek.
Chór prawosławny zaprezentował sześć kolęd. Był to wybór pieśni ukraińskich
i białoruskich. W ostatnim utworze partię solisty wykonał ks. protodiakon Marek Waszczuk.
Zespół z Archikatedry Rzymskokatolickiej śpiewał po części z towarzyszeniem dwóch solistek, których rolę powierzono członkiniom chóru. Chórzyści śpiewali po łacinie i w języku polskim. Mieli w programie m.in. muzykę dawną oraz kolędę Gdy śliczna panna. Rzymscy katolicy i prawosławni efektownie ukazali motywy ludowe słyszalne
w części śpiewanych pieśni.
Przed występami poszczególnych zespołów były zwięźle omawiane ich dotychczasowe osiągnięcia.
W finale koncertu trzy połączone chóry wystąpiły z kolędą Bóg się rodzi z akompaniamentem Adama Załęskiego grającego na organach. W śpiewie wzięła spontanicznie udział część publiczności.
Miłą świąteczną i zarazem ekumeniczną atmosferę stworzyła dekoracja estrady. Główny element stanowiły drzewka iglaste, między nimi choinki. Nie zabrakło nawiązań plastycznych do ozdób choinkowych. Długie fragmenty białego materiału imitowały śnieg.
Ekumeniczne koncerty w Filharmonii Lubelskiej powinny się stać tradycją. Melomani chętnie przyszliby także na występy orkiestry i śpiewaków z udziałem miejscowych chórów kościelnych reprezentujących różne wyznania chrześcijańskie.