Ekumeniczny panel w Święto Reformacji

31 października 2007 r. obchody Święta Reformacji w Lublinie miały szczególnie urozmaicony program. O 17.00 w świątyni jak co roku odbyło się okolicznościowe nabożeństwo. Liturgię sprawował i kazanie wygłosił proboszcz ks. Dariusz Chwastek. Wśród wiernych byli także ekumeniczni goście z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i Kościoła Rzymskokatolickiego.

reformacja1

W tym samym czasie rocznicę uczczono w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. O 17.00 zaczęto projekcję filmu Erica Tilla „Luter”. Była to pierwsza kinowa prezentacja dzieła niemieckiego reżysera w Lublinie. Odbyła się pod hasłem Luter – heretyk czy reformator?. Po filmie, o 19.00, zaczął się publiczny panel dyskusyjny nt. Reformacja a współczesne dylematy wiary, zorganizowany przez członków Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Akademickiego. W dyskusji uczestniczyli trzej duchowni: luteranin ks. dr Dariusz Chwastek, rzymski katolik ks. dr Sławomir Pawłowski, pracujący jako adiunkt w Instytucie Ekumenicznym KUL i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, a także pastor Andrzej Bajeński, będący prezbiterem naczelnym Wspólnoty Kościołów Chrystusowych w RP i wykładowcą w Warszawskim Seminarium Teologicznym. Debatę prowadził Radosław Głowacki z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Akademickiego. Dyskutanci mówili, czym dla każdego z nich jest Święto Reformacji. Padły słowa o wielości dróg do prawdy, do ewangelicznego przesłania. Dyskusję teologiczną toczono na kanwie filmu Tilla. Pastor Bajeński wprowadził elementy polemiki z katolickim i ewangelickim rozmówcą. Po panelu słuchacze zadawali pytania dyskutantom.

reformacja2

Zarówno film, jak i dyskusja zgromadziły liczną widownię i audytorium. Wśród wielowyznaniowej publiczności przeważali ludzie młodzi, zwłaszcza w czasie projekcji filmu. Wstęp na obydwie części imprezy był bez biletów. Organizatorzy przygotowali bezpłatny poczęstunek i gratisowe wydawnictwa religijne dla publiczności. Po wieczorze zapowiedziano organizację podobnych spotkań w przyszłości.