Jan Sebastian Bach i Jazz

Od 28 września do 9 listopada w Lublinie odbywał się festiwal „Jazzowa Jesień” zorganizowany przez lubelskie Centrum Kultury działające przy ulicy Peowiaków. Na imprezę złożyły się 4 koncerty, z których drugi miał miejsce w kościele luterańskim na Ewangelickiej w sobotę 17 października o 19.00. Był to solowy recital gitarowy Raphaela Rogińskiego. Muzyk zaprezentował własną interpretację utworów luterańskiego kompozytora Jana Sebastiana Bacha, grając na dwóch gitarach.

roginski2009a

Raphael Rogiński urodził się w 1977 r. we Frankfurcie nad Menem w rodzinie żydowskich emigrantów z 1968 r. W zakresie edukacji muzycznej jest w dużej mierze samoukiem. Kształcił się w dziedzinie muzyki jazzowej i muzykologii. Wiedzę muzykologiczną zdobywał jako wolny słuchacz w Instytucie Muzykologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Akademii Teologii Katolickiej
w Warszawie.

roginski2009b

Karierę muzyczną zaczął w 1991 r. Z początku grał w zespołach amatorskich. Obecnie prowadzi zespoły instrumentalne „Shofar” i „Cukunft”. Obydwie grupy wykonują muzykę żydowską, jednak nie klezmerską. „Shofar” gra utwory religijne, a także free jazz. Ich lider występuje z zespołem i jako solista.
Raphael Rogiński prowadzi też działalność kompozytorską, tworząc muzykę teatralną i filmową. Współpracował z Teatrem Starym w Krakowie, a także z reżyserem teatralnym
z Lublina Pawłem Passinim.

roginski2009c

Muzykę Bacha wykonał w jazzowej aranżacji, ale jednocześnie oddając klimat klasycznego oryginału. Przekonał słuchaczy, że jest artystą głęboko uduchowionym, przeżywającym grane utwory i potrafiącym przekazać swoje odczucia melomanom. Wrażenia muzyczne zostały wzmocnione nastrojowym oświetleniem.
Życzylibyśmy sobie, by artysta wystąpił w przyszłości u lubelskich ewangelików wspólnie z którymś z prowadzonych przez siebie zespołów, grając żydowską muzykę religijną.

roginski2009d