Konfirmacja – niezwykła uroczystość w lubelskiej Parafii<

W pierwszą niedzielę czerwca, a więc piątego dnia tego miesiąca 2011 roku w naszej Parafii odbyła się niecodzienna uroczystość. Niecodzienna, ponieważ zazwyczaj ma ona miejsce w Kościołach ewangelickich raz w roku, ale w Lublinie wypada ona tylko raz na kilka lat. Konfirmacji, bo o tym tu mowa, młodych luteranek – Ireny Kovalenko i Zuzanny Szymanek towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda i podniosły nastrój.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 wprowadzeniem przez księdza dr. Dariusza Chwastka dziewcząt do Kościoła przy dźwiękach Fantazji F-dur J. S. Bacha w obecności członków Zboru. Po serdecznym powitaniu wszystkich obecnych słowami Psalmu 23, odśpiewano niezwykłą pieśń „Cudowna Boża łaska”. Następnym elementem nabożeństwa była spowiedź zebranych oraz absolucja.

konfirmacja2011

Teksty liturgiczne odczytały konfirmantki. Pierwszy List do Tymoteusza 6, 12-16 , który odczytała Irenka, nakazuje staczać dobry bój wiary w imię Jezusa Chrystusa i zachowanie przykazań bez skazy i nagany. Test liturgii według Ewangelii św. Mateusza 7, 13-16a, który przekazała zebranym Zuzia mówi o dwóch drogach: szerokiej i łatwej prowadzącej jednak na zatracenie i drugiej drodze – wąskiej i trudnej, której wybór daje nam życie wieczne. Tekst z jednej strony przestrzega nas przed fałszywymi prorokami, którzy w owczym przebraniu nie mają czystych intencji, a z drugiej apeluje do nas, byśmy patrzyli na owoce ich działań, gdyż po tym można rozpoznać ich prawdziwe oblicze.

Po słowach Ewangelii nastąpił akt Konfirmacji. Ksiądz przypomniał słowa Biblii z Księgi Przysłów 3, 1-8 dotyczące przestrzegania przykazań, które powinniśmy nosić w sercu oraz zaufania Bogu, a mniej polegania na własnym rozumie. Dziewczęta potwierdziły świadomie wobec Boga i Kościoła swój wybór i w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela. Odpowiedziały potwierdzająco na pytania konfirmacyjne, po czym klęcząc zostały pobłogosławione i oficjalnie przyznano im prawo przystępowania do Stołu Pańskiego na równych prawach z innymi konfirmowanymi członkami Zboru. Był to bardzo uroczysty moment i w oku wielu zakręciła się łza. Konfirmantki otrzymały niezwykły prezent – piękne wydanie Biblii z zakładkami, zapinane na zameczek – ich pierwszy własny egzemplarz Pisma Świętego oraz świadectwa konfirmacyjne.

Następnie wszyscy obecni wyznali swoją wiarę słowami Nicejsko-Konstantynopolitańskiego Wyznania Wiary.

Kazanie wygłoszone przez ks. dr. Dariusza Chwastka oparte było na tekście z 5 Księgi Mojżeszowej 30, 19: „ Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię. Położyłem dziś przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierz przeto życie, abyś żył ty i twoje potomstwo”. Te słowa Biblii są proste, jasne i zrozumiałe dla każdego wierzącego człowieka. W połączeniu z tekstem liturgicznym Mt 7, 13-16a odczytanym wcześniej wskazują nam jasną drogę uczciwego życia opartego na miłości do Boga i na miłości do bliźnich. Te dwa najważniejsze przykazania, które wielokrotnie możemy odnaleźć w księgach Starego i Nowego Testamentu są opoką, na której każdy chrześcijanin powinien się opierać.

Po przyjęciu apostolskiego życzenia pokoju i odśpiewaniu kolejnej pieśni rozpoczęła się liturgia Komunii Świętej. Po jej odprawieniu ksiądz zaprosił do przyjęcia Komunii najpierw konfirmantki, które wyczekiwały tego momentu od dawna. Już jako małe dziewczynki zawsze towarzyszyły rodzicom podczas Komunii i często ksiądz błogosławił je kładąc ręce na ich głowach, podczas gdy dorośli przyjmowali Komunię Św. Potem kolejno przystąpiły do Komunii pozostałe osoby.

W końcowej części uroczystości Irenka i Zuzanna złożyły podziękowanie Bogu za błogosławieństwo i prowadzenie przez Ducha Świętego. Podziękowały rodzicom i rodzicom chrzestnym za opiekę i prowadzenie w wierze chrześcijańskiej. Doceniony również został wysiłek nauczycieli religii dr Anny Mikler-Chwastek i księdza Romana Prackiego, który był pierwszym nauczycielem dziewcząt. Pośród podziękowań wspomniano również o braciach i siostrach w Chrystusie, przyjaciołach, przewodnikach duchowych. Dziewczęta doceniły wkład w ich chrześcijańskie wychowanie i naukę chrześcijańską naszego proboszcza i przewodnika – ks. dr. Dariusza Chwastka. Oboje obecni – pani Anna Mikler-Chwastek i ksiądz proboszcz otrzymali wiązanki kwiatów.

Uroczystość zakończyła się błogosławieństwem kapłańskim z 4 Księgi Mojżeszowej 6, 24-26 oraz odśpiewaniem przez zbór pieśni „Brońże, Panie nas na wieki”. Na koniec wysłuchaliśmy Postludium na organach w wykonaniu dr. Adama Załęskiego, który zadbał o całość oprawy muzycznej uroczystości.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego niezwykłego dnia i nabożeństwa oraz wszystkim, którzy towarzyszyli konfirmantkom w czasie ich niezapomnianej uroczystości.

Anetta Szymanek