“Przybyliśmy tutaj, by oddać cześć pamięci tych wszystkich, którzy tu zginęli i również tych wszystkich, którzy przeżyli, którzy są świadkami tamtych. Nie przestańcie być świadkami tamtych waszych braci i sióstr, którzy tutaj zostawili swoje szczątki doczesne.” – tymi słowami odtworzonymi z głośników, a wypowiedzianymi przez papieża Jana Pawła II podczas pobytu w byłym obozie koncentracyjnym w Lublinie – w 25. rocznicę tego wydarzenia, w niedzielę 8 lipca 2012 r. o godzinie 21 rozpoczęła się wspólna, międzyreligijna modlitwa o pokój z udziałem Żydów, katolików, ewangelików, prawosławnych i grekokatolików. Jej inicjatorami była młodzież z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (powołanej w 2000 r. przez Konferencję Episkopatu Polski, w celu upamiętniania pontyfikatu papieża Jana Pawła II; przewodzi jej obecnie ks. Jan Drob). Miejsce modlitwy – przy Pomniku Walki i Męczeństwa na Majdanku – jest szczególne, ponieważ tutaj w latach funkcjonowania obozu (1941-44), spośród 150 tys. więzionych różnych wyznań i narodowości, zginęło blisko 80 tysięcy osób, z czego największą grupę zamordowanych, bo 60 tysięcy stanowili Żydzi.

W międzyreligijnym nabożeństwie wzięło udział ok. 1300 uczestników obozu stypendystów Fundacji odbywającego się w tym roku w Lublinie, młodzi reprezentanci różnych wyznań i obrządków oraz duchowni na czele z: arcybiskupem Kościoła Rzymsko-Katolickiego metropolitą lubelskim Stanisławem Budzikiem, zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce biskupem Jerzym Samcem, wrocławsko-gdańskim biskupem Kościoła Greckokatolickiego Włodzimierzem Juszczakiem, proboszczem Parafii Prawosławnej w Puławach ks. Janem Grajko oraz reprezentanci społeczności żydowskiej – naczelny rabin Polski Michael Schudrich i rabin Symcha Keller z Łodzi. Na spotkaniu, oprócz bpa Jerzego Samca, obecni byli także dwaj duchowni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego: ks. Wojciech Pracki – asystent bpa, jednocześnie rzecznik prasowy Kościoła oraz ks. Dariusz Chwastek – proboszcz Parafii luterańskiej Św. Trójcy w Lublinie. Przybyli również przedstawiciele władz świeckich, m.in.: wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
W pierwszej części spotkania pięciu przedstawicieli młodzieży poszczególnych wyznań odczytało na przemian wersety Psalmu 31. Następnie duchowni, według własnych tradycji religijnych, odmówili modlitwy za zmarłych, podczas których zapalano świece. Kolejnym elementem nabożeństwa była modlitwa wiernych, a po niej – modlitwa o pokój odczytana w imieniu zgromadzonych przez redaktora prowadzącego Marka Zająca, na zakończenie której przekazano sobie nawzajem znak pokoju. Z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Lublina w nabożeństwie czynnie uczestniczyli: Magdalena Ner, odczytując fragmenty Psalmu 31 oraz Dariusz Paszewski, odczytując modlitwę w intencji młodzieży. W czasie przekazywania znaku pokoju chór Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wraz ze zgromadzonymi odśpiewał w językach: hebrajskim, rosyjskim, greckim, niemieckim, łacińskim, włoskim, angielskim, francuskim i polskim pieśń Hevenu shalom (“Pokój niech będzie z Wami”).
Nabożeństwo transmitowane było na żywo przez TVP Info, a relacja z niego pojawiła się na antenie TVP 1 oraz TVP Polonia.
Magdalena Ner
fot. Andrzej Ner