Piątkowe nabożeństwo ekumeniczne

Szóstego dnia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w piątek 23 stycznia 2009 r. o 18.00, w kościele ewangelicko-augsburskim w Lublinie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Tak jak wszystkie wydarzenia Tygodnia przebiegało pod hasłem „Aby byli jedno w Twoim ręku” (Ez 37, 17).

tydzien_banner

Luterańską liturgię prowadził ewangelicki proboszcz ks. Dariusz Chwastek. Przy ołtarzu były obecne osoby stanu duchownego i zakonnego reprezentujące różne wyznania chrześcijańskie. W nabożeństwie uczestniczył też znany lubelski działacz ekumeniczny dominikanin o. Jacek Dostatni i duchowni innych Kościołów chrześcijańskich. Pierwsze czytanie (2 Księga Królewska rozdział 20, 1-6) przedstawił ks. dr Krzysztof Grzesiak, przewodniczący rzymskokatolickiej Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej, a drugie (List Świętego Jakuba Apostoła, rozdział 5, 13-15) ks. Andrzej Andrzej Gontarek z Kościoła Polskokatolickiego.

Tematem nabożeństwa był stosunek chrześcijan do choroby i cierpienia. Mówił o tym w kazaniu ks. dr Andrzej Bajorek z Kościoła Polskokatolickiego, pełniący funkcję proboszcza
w parafii w Kosarzewie Dolnym (gmina Krzczonów, powiat lubelski).
Ks. dr Bajorek jest także wykładowcą w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej
w Warszawie. Przypomniał wiernym o potrzebie pracy, poświęcenia na rzecz innych ludzi. Podkreślił, iż powinniśmy pamiętać, że w drugim człowieku spotykamy Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Pokazując innym ludziom, że można być dobrym i dawać siebie innym świadczymy Jezusowi. Kaznodzieja przekonywał również o potrzebie pielęgnowania nadziei oraz że dobro jest piękniejsze od zła.
W ramach liturgii zostały wykonane pieśni Wierzyć mnie Panie ucz, Święta miłość Jezusowa, Serca razem połączone i Pod Twą obronę. Na organach grał dr Adam Załęski.

Po nabożeństwie zbierano ofiarę na rzecz chrześcijan z Indii, którzy ucierpieli
w wyniku ubiegłorocznych prześladowań.