Mowa o kilkunastu nagrobkach przy ul. Ewangelickiej w Lublinie. Na przykościelnej nekropolii chowano zmarłych od 1787 – z tego roku pochodzi najstarszy nagrobek. Cmentarz zamknięto w 1831 roku. – Dziś to miejsce spacerów z psami, jak również alkoholowych libacji. Nie można pozwalać na to, żeby ktoś biesiadował na ludzkich kościach. I to w dodatku w centrum miasta – oburza się Marcin Nowak, radny PO.

Pomysł jak zadbać o cmentarz radny przedstawił lubelskim ewangelikom po niedzielnym nabożeństwie, gdy parafianie opowiadali o problemach związanych z utrzymaniem tego miejsca. Dariusz Chwastek, proboszcz parafii ewangelickiej Świętej Trójcy w Lublinie potwierdza słowa radnego z PO i przyznaje, że wystarczy przejść się tamtędy wieczorem by to zobaczyć.- Żadne tabliczki z prośbami, które umieszczaliśmy, nie przynosiły skutku. Poza tym szybko zostały rozkradzione. Gdyby więc cmentarz udało się ogrodzić, uniknęlibyśmy jego dalszej dewastacji. Nie mówiąc już o tym, iż dobrze zaprojektowane i wykonane ogrodzenie mogłoby korzystnie wpłynąć na estetykę najbliższego otoczenia cmentarza – tłumaczy Chwastek.
– Mam już słowo pani prezydent Elżbiety Kołodziej-Wnuk, że pomoże – zapewnia Nowak i zdradza swój plan. Najpierw cmentarz zostanie w całości ogrodzony (teraz jest tylko częściowo). – Podejrzewam, że będzie to na początku prowizoryczna siatka. Na jej zamontowanie na pewno stać budżet miasta – zapewnia radny.
Kolejnym krokiem ma być oświetlenie kościoła punktowymi reflektorami, co zdaniem Nowaka również przyczyni się do tego, że w tym miejscu mniej chętnie będzie pity alkohol.
– Zamierzam również przyjrzeć się możliwościom zdobycia pieniędzy na renowację nagrobków – deklaruje radny. – To chyba jedyny przykościelny cmentarz w Lublinie, który się zachował. Nagrobki są jednak w dramatycznym stanie. Marzy mi się, aby odtworzyć je tak, jak wyglądały kiedyś, jeszcze nawet w latach 60. To był naprawdę dobry kawałek rzemiosła, a może nawet sztuki. Jestem jednak realistą i wiem, ile to kosztuje. Ale, gdyby konserwację i rekonstrukcję nagrobków rozłożyć na kilka lat, mogłoby się udać – uważa Chwastek.
Nowak jeszcze w poniedziałek miał napisać interpelację do Adama Wasilewskiego, prezydenta Lublina w sprawie pomocy dla cmentarza
Małgorzata Domagała – tekst opublikowany w Gazecie Wyborczej 15.09.2008