Spotkanie literacko-muzyczne w kawiarni Chmielewskiego

W czwartek, 26 kwietnia 2012 roku, ks. dr Dariusz Chwastek – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie i towarzyszący mu chór parafialny pod dyrekcją pana dr. Adama Załęskiego miał przyjemność uczestniczenia w spotkaniu organizowanym w ramach cyklu Spotkań Literacko-Muzycznych w galerii na piętrze kawiarni „Chmielewski”. Zgodnie z długą, bo prawie ośmioletnią tradycją, czwartkowe spotkania odbywają się na przemian w dwóch znanych lubelskich kawiarniach: „Pożegnanie z Afryką” i „Chmielewski”, a ich wieloletnią animatorką jest pani Hanna Olszewska. Tematyka wieczorków jest bardzo różnorodna, wypełniają je zarówno prezentacje utworów literackich i muzycznych, wernisaże prac plastycznych, jak też prelekcje i spotkania.

chmielewski2012

Wiodącym tematem spotkania, w którym uczestniczyliśmy była „Rola ewangelików w historii Lublina”. Jednak prezentacja ks. proboszcza Chwastka zawierała również krótkie wprowadzenie służące lepszemu zrozumieniu tematu, dotyczące historii Kościołów ewangelickich, zasad religijnych ewangelicyzmu luterańskiego oraz różnych dziedzin życia parafialnego naszego Kościoła. Zarówno wstęp, jak i dalsza część wystąpienia ks. proboszcza Dariusza Chwastka barwnie opowiadającego o dokonaniach znanych rodzin ewangelickich: Vetterów, Krausse, Plage, Moritzów czy Hessów i ich zasługach dla rozwoju miasta, wzbudziły duże zainteresowanie wśród słuchaczy, co zaowocowało licznymi i dociekliwymi pytaniami.

Wystąpienie księdza proboszcza Chwastka uzupełnił kameralny koncert w wykonaniu chóru parafialnego, który zaprezentował pięć utworów o różnorodnym stylu i tematyce: „Ubi caritas et amor”, „Laudate omnes gentes”, „Dona nobis pacem”, „Kołysanka” Jerzego Maklakiewicza do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i na koniec: „Szalom szaverim” – czyli „Pokój Pański niech was prowadzi”.

O wspaniałą oprawę muzyczną i literacką zadbali również gospodarze wieczoru. Uczestników powitała muzyka Jana Sebastiana Bacha – usłyszeliśmy fragment III Koncertu brandenburskiego, a następnie wysłuchaliśmy wiersza Rainera Marii Rilkego „Portret damy z lat osiemdziesiątych…” w doskonałym wykonaniu pana Światomira Grzegorza Ząbka. Świetna recytacja kolejnego utworu Rilkego „Gdy umrę w Tobie…”, w tym samym wykonaniu, zakończyła nasze spotkanie.

Anna Łoboda
fot. Tomasz Pieńkowski