Święto Konstytucji 3 maja w lubelskim kościele ewangelickim

W Lublinie już po raz trzeci odbył się doroczny Festyn Staropolski Convivium Lublinensis, organizowany jak zawsze w czasie długiego majowego weekendu przez fundację Willa Polonia. Tym razem trwał nieco dłużej. Odbyło się kilka nabożeństw połączonych z koncertami. Festyn otworzyło dziękczynne nabożeństwo ekumeniczne pod hasłem Trzy posługi – jeden Pan, odprawione w naszym kościele ewangelickim z okazji 216 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Liturgię sprawowali proboszcz ks. dr Dariusz Chwastek oraz biskup senior lubelskiej Archidiecezji Rzymskokatolickiej ks. Bolesław Pylak i pastor Mariusz Maikowski z miejscowego zboru Adwentystów Dnia Siódmego. Czytanie ze Starego Testamentu (Przypowieści Salomona 8, 13-17) przedstawił ks. Chwastek, a czytanie z Nowego Testamentu (1 List do Tymoteusza 2, 1-6) pastor Maikowski.

3_maja_3

Kazanie wygłosił ks. Chwastek, nawiązując do Święta 3 maja i ewangelickiej tradycji patriotycznej. Przypomniał, że kościół luterański w Lublinie został wybudowany dzięki przywilejowi wydanemu 25 sierpnia 1784 r. przez króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego. Działo się to w przededniu pełnych nadziei dla przyszłości Polski czasów reform Sejmu Wielkiego, które miały przynieść upragnioną stabilizację życia społecznego i międzynarodowego.
W swoim kazaniu ks. Chwastek powiedział m.in., że celem uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. było ukształtowanie nowoczesnego i praworządnego ładu społecznego. Konstytucja była triumfem wartości obywatelskich i poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne. Została zbudowana wokół wartości praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania, pokoju i współpracy między europejskimi państwami – spraw bardzo drogich ewangelikom. Dziedzictwo związane z Konstytucją nie traci dzisiaj na aktualności i nadal zobowiązuje, byśmy – pamiętając o dokonaniach naszych przodków – nadal starali się poszerzać demokrację.

3_maja_1

Kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji trzeciomajowej to dobry czas na przeżywanie jedności w pojednanej różnorodności, na utrwalanie świadomości wspólnego losu w tej przestrzeni symbolicznej, która na skutek Bożego zrządzenia stała się naszą Ojczyzną. Jest więc czas, abyśmy razem – właśnie jako ludzie różnych wyznań, światopoglądów i zawodów – zmierzający do Boga różnymi drogami, oddawali Mu cześć i chwałę – mówił ks. Chwastek.
Ważnym momentem nabożeństwa była także mowa okolicznościowa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Pylaka. Biskup wspominał doświadczenia ekumeniczne ze swojej wieloletniej działalności duszpasterskiej, m.in. kontakty z luteranami w Lublinie. Na koniec wierni odśpiewali patriotyczną pieśń religijną Boże coś Polskę. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił organista dr Adam Załęski.

3_maja_2

Po nabożeństwie miał miejsce koncert chóru męskiego Kairos z Lublina, pod dyrekcją Borysa Sommerschafta. Jest to jeden z najlepszych chórów męskich w Polsce, o uznanej renomie również za granicą. Artyści zaprezentowali interesujący repertuar, w którym znalazły się głównie pieśni prawosławne, a także fragmenty liturgii ormiańskiej.