Za nami trzecia edycja projektu „Wielokulturowy Lublin”, który w bieżącym roku odbywał się w dniach 26 – 30 maja. Podobnie jak w latach ubiegłych okazję do zaprezentowania się miały mniejszości narodowe i religijne obecne w kulturowym krajobrazie dzisiejszego Lublina. Podczas tej edycji, tak jak podczas poprzedniej, mogliśmy poznać kultury narodowe: ukraińską, białoruską, żydowską, romską oraz tradycje religijne: muzułmańską, buddyjską oraz chrześcijańską – greckokatolicką, prawosławną, ewangelicką. W tym roku do grona współorganizatorów dołączyło Towarzystwo Polsko-Nigeryjskie.

Tegoroczny projekt rozpoczęła edukacyjna gra miejska pod nazwą „Lublin miastem wielu kultur”, w której uczestniczyła młodzież z lubelskich szkół gimnazjalnych. Zadaniem uczestników było odwiedzenie miejsc związanych z poszczególnymi mniejszościami (tzw. punktów kontrolnych) i udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących każdej z nich. Dwoje parafian, z pomocą dwóch wolontariuszek, przyjmowało w kościele ewangelickim poszczególne grupy gimnazjalistów, odpowiadając na ich pytania i przybliżając historię kościoła Św. Trójcy oraz główne zasady wyznania luterańskiego. Każdy z nich mógł zabrać ze sobą folder zawierający podstawowe informacje na temat Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz dane kontaktowe parafii lubelskiej.
W piątek w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przed i po koncercie „Nuty narodów” dostępne dla odwiedzających były stoiska wystawiennicze z prezentacjami mniejszości narodowych i religijnych biorących udział w projekcie „Wielokulturowy Lublin 2010”. Stoisko parafii ewangelicko-augsburskiej przygotowali Magdalena Ner oraz Jakub Janik. Można było na nim zakupić m.in. literaturę i prasę ewangelicką oraz nabyć bezpłatnie: ulotki o parafii, „95 tez” Lutra czy też pojedyncze egzemplarze czasopism ewangelickich (tj. „Zwiastun”, „Słowo i myśl”, „Jednota”). Ciekawym elementem wystroju stoiska parafialnego okazał się ewangelicki strój liturgiczny (czarna toga z białą befką). Największym zainteresowaniem wizytujących poszczególne stoiska cieszyło się to, na którym można było degustować charakterystyczne potrawy kuchni arabskiej, białoruskiej, czeczeńskiej, romskiej, ukraińskiej i żydowskiej.
29 maja, po południu, spod luterańskiego kościoła Św. Trójcy wyruszył „Spacer szlakiem ewangelickim”, który poprowadziła historyk sztuki dr Grażyna Michalska. Uczestnicy wędrówki mieli okazję poznać bogate dzieje ewangelików – obywateli Lublina, którzy wywarli istotny wpływ na rozwój gospodarczy, kulturalny, społeczny miasta, zwłaszcza w wieku XIX. Pozostawili oni po sobie wiele ciekawych architektonicznie obiektów, w większości użytkowanych do dziś. Pani Grażyna Michalska potrafiła poprzez opowiadanie „ciekawostek” i anegdot, w sposób bardzo przystępny i zaciekawiający odbiorców, przybliżyć historię powstania takich budynków jak np. Grand Hotel Lublinianka, Teatr Osterwy, Szkoła Handlowa Vetterów (dzisiaj Zespół Szkół Ekonomicznych im. Vetterów), Pałac Sobieskich, czy Browar Vetterów przy Bernardyńskiej. Spacer zakończył się na dziedzińcu Pałacu Biskupiego przy Królewskiej będącego dawną siedzibą Wolnomularzy, z którymi związany był ewangelik Paweł Wagner.
Zaraz po spacerze, o godz. 16.00 w kościele rozpoczął się koncert zespołu „Zelowskie Dzwonki” – jedynego w Polsce grającego na oryginalnych dzwonkach ręcznych. Zespół ten działa od roku 1999 przy Parafii Ewangelicko – Reformowanej w Zelowie, a jego założycielem i dyrygentem jest ks. Wiera Jelinek – pierwsza kobieta ordynowana (wyświęcona) w Polsce na duchownego ewangelickiego!
Goście z Zelowa, mimo niedługiego pobytu w Lublinie znaleźli czas na krótką wędrówkę po naszym mieście. Atrakcyjnym i skutecznym pomysłem na zareklamowanie popołudniowego występu okazało się przejście przez lubelski deptak aż do kościoła przy Ewangelickiej, zespołu wygrywającego na dzwonkach „Alleluja” Heandla. W trakcie tego „przemarszu” opiekun grupy, ks. Mirosław Jelinek zapraszał przechodniów na koncert, wręczając im ulotki z repertuarem. Podczas lubelskiego występu „Zelowskie Dzwonki” zaprezentowały różnorodny program artystyczny. Usłyszeliśmy ciekawe aranżacje utworów z repertuaru muzyki klasycznej m.in. Etiudę 3 E-dur z opusu 10 Chopina, utwory religijne: „Shine, Jesus, shine” czy „Give thanks”, motyw muzyczny z filmu „Piraci z Karaibów” opracowany samodzielnie przez młodzież z zespołu. Występ „Zelowskich dzwonków” bardzo spodobał się licznie zgromadzonym słuchaczom, którzy nagrodzili ich długą owacją na stojąco, nie pozwalając zakończyć koncertu bez bisu. Po koncercie Ewa M. Jelinek (drugi dyrygent i równocześnie członkini zespołu) zaproponowała słuchaczom krótkie warsztaty techniki gry na dzwonkach ręcznych.
Po półgodzinnej przerwie przy równie wysokiej frekwencji wystąpili goście z dalekiego Tybetu. Czterej „oryginalni” mnisi buddyjscy zaprezentowali liturgiczne śpiewy tybetańskie. Przewodził im Tashi Mistrz Śpiewu Klasztornego w Drepung w Tybecie. Przed rozpoczęciem występu, zgodnie z buddyjską tradycją, jeden z mnichów ofiarował proboszczowi ks. Dariuszowi Chwastkowi jako gospodarzowi biały szal będący wyrazem wdzięczności za zaproszenie do luterańskiej świątyni.
Tegoroczny Wielokulturowy Lublin parafia ewangelicka może zaliczyć do udanych. Dowodem na to może być żywe zainteresowanie spacerem szlakiem ewangelickim i liczny udział słuchaczy koncertu „Zelowskich Dzwonków”. Osobami, które przygotowały program i koordynowały przebieg imprezy z ramienia parafii były: Magdalena i Andrzej Nerowie oraz Jakub Janik.
Projekt Wielokulturowy Lublin finansowany jest z budżetu miasta, patronat nad nim objął Prezydent Miasta Lublin, Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Lublinie oraz Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie.
Magdalena Ner, Jakub Janik