Na cmentarzu ewangelickim przy ul. Lipowej powstała interesująca ścieżka edukacyjna. Jest okazja do poznania życia pochowanych tu ludzi, zasłużonych dla naszego miasta.
– Cmentarz okazał się przestrzenią, która sprzyja opowieści o mniejszości wyznaniowej i historii Lublina, na którą mieli spory wpływ. Nie chcemy, by temat ewangelików powracał tylko okazjonalnie. Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie trwałym śladem tej historii – mówi Andrzej Ner, który razem z żoną Magdaleną zajął się opracowaniem ścieżki, która powstała na cmentarzu ewangelickim przy ul. Lipowej. Składa się na nią 15 tabliczek, w tym 13 poświęconych ewangelikom pochowanym na lubelskiej nekropolii. – Często mówi się o Fabryce Wag Hessa czy szkole Vettera. Nie wszyscy, nawet rdzenni lublinianie, wiedzą kim oni byli. Chcieliśmy to zmienić – mówi Magdalena Ner. Wszystkie tabliczki, które umieszczono przy nagrobkach, opatrzono w opis i kod QR, dzięki któremu można pobrać krótki film na temat pochowanej osoby lub całej rodziny zmarłego. – Jak wiadomo, dla zwiedzających bardziej kusząca jest forma, która rokuje przyszłościowo. Chodzi o to, by każda grupa wiekowa mogła poznać ciekawą historię – zaznacza Andrzej Ner. Filmy przedstawiające sylwetki zmarłych można obejrzeć także na kanale YouTube “Cmentarz Ewangelicki w Lublinie” lub na stronie internetowej Parafii Ewangelisko-Augsburskiej: www.lublin.luteranie.pl. W kancelarii parafialnej przy ul. I Armii Wojska Polskiego 10 można natomiast za darmo dostać mapę cmentarza ze wskazanymi nagrobkami, przy których znajdują się tabliczki. – Nie spodziewaliśmy się tak pozytywnego odzewu – przyznaje zgodnie małżenstwo Ner, bo, jak mówią, pomysł chwalą nie tylko lublinianie, ale także mieszkańcy innych miast, głównie ewangelicy. Ścieżka edukacyjna powstała w ramach projektu “Rewaloryzacja cmentarza przy ul. Lipowej – dziedzictwa ekumenizmu i wielokulturowości” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Cmentarz ewangelicki przy ul. Lipowej ma charakter dwuwyznaniowy. Na początku grzebano na nim bowiem ewangelików dwóch wyznań: ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego. Pierwszy pogrzeb na terenie tej nekropolii odbył się w 1826 roku.
Agata Wójcik
fot. Anna Kurkiewicz
Czytaj więcej: http://www.kurierlubelski.pl/artykul/5597966,sciezka-edukacyjna-powstala-na-cmentarzu-przy-lipowej,id,t.html