Ścieżka edukacyjna powstała na cmentarzu przy Lipowej (Kurier Lubelski, 11.08.2015)

Na cmentarzu ewangelickim przy ul. Lipowej powstała interesująca ścieżka edukacyjna. Jest okazja do poznania życia pochowanych tu ludzi, zasłużonych dla naszego miasta.

– Cmentarz okazał się przestrzenią, która sprzyja opowieści o mniejszości wyznaniowej i historii Lublina, na którą mieli spory wpływ. Nie chcemy, by temat ewangelików powracał tylko okazjonalnie. Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie trwałym śladem tej historii – mówi Andrzej Ner, który razem z żoną Magdaleną zajął się opracowaniem ścieżki, która powstała na cmentarzu ewangelickim przy ul. Lipowej. Składa się na nią 15 tabliczek, w tym 13 poświęconych ewangelikom pochowanym na lubelskiej nekropolii. – Często mówi się o Fabryce Wag Hessa czy szkole Vettera. Nie wszyscy, nawet rdzenni lublinianie, wiedzą kim oni byli. Chcieliśmy to zmienić – mówi Magdalena Ner. Wszystkie tabliczki, które umieszczono przy nagrobkach, opatrzono w opis i kod QR, dzięki któremu można pobrać krótki film na temat pochowanej osoby lub całej rodziny zmarłego. – Jak wiadomo, dla zwiedzających bardziej kusząca jest forma, która rokuje przyszłościowo. Chodzi o to, by każda grupa wiekowa mogła poznać ciekawą historię – zaznacza Andrzej Ner. Filmy przedstawiające sylwetki zmarłych można obejrzeć także na kanale YouTube “Cmentarz Ewangelicki w Lublinie” lub na stronie internetowej Parafii Ewangelisko-Augsburskiej: www.lublin.luteranie.pl. W kancelarii parafialnej przy ul. I Armii Wojska Polskiego 10 można natomiast za darmo dostać mapę cmentarza ze wskazanymi nagrobkami, przy których znajdują się tabliczki. – Nie spodziewaliśmy się tak pozytywnego odzewu – przyznaje zgodnie małżenstwo Ner, bo, jak mówią, pomysł chwalą nie tylko lublinianie, ale także mieszkańcy innych miast, głównie ewangelicy. Ścieżka edukacyjna powstała w ramach projektu “Rewaloryzacja cmentarza przy ul. Lipowej – dziedzictwa ekumenizmu i wielokulturowości” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Cmentarz ewangelicki przy ul. Lipowej ma charakter dwuwyznaniowy. Na początku grzebano na nim bowiem ewangelików dwóch wyznań: ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego. Pierwszy pogrzeb na terenie tej nekropolii odbył się w 1826 roku.

Agata Wójcik
fot. Anna Kurkiewicz

Czytaj więcej: http://www.kurierlubelski.pl/artykul/5597966,sciezka-edukacyjna-powstala-na-cmentarzu-przy-lipowej,id,t.html