Jarosław Wróblewski

Kształcenie muzyczne rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Białymstoku w klasie organów prof. Marii Terleckiej. W latach 1988-1993 studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył z wynikiem bardzo dobrym w klasie organów prof. Józefa Serafina.
W latach 1993-2002 kształcił się w Hochschulefür Musik unddarstellende Kunst Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Heriberta Metzgera, który ukończył z wyróżnieniem i nagrodą Ministra Republiki Austrii, a od roku 1995 na wydziale „Katolickiej Muzyki Kościelnej” gdzie uzyskał dyplomem z wyróżnieniem w specjalnościach: organy, dyrygentura chóralna, improwizacja organowa i kompozycja kościelna.
Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych. Jako solista, dyrygent i muzyk kameralny występuje w Polsce, Czechach, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, na Ukrainie, biorąc udział w licznych prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych (Seierl, Raditschnig, Mahmoud, Przybylski, Tański).
Przez wiele lat współpracował z Międzynarodowym Towarzystwem im. Paula Hofhaymera w Salzburgu, dla którego przygotował liczne produkcje muzyczne (m.in. wykonanie wszystkich dzieł organowych Jehana Alaina).
Działał również jako muzyk kościelny w kilku kościołach Salzburga (PfarreWals, PfarreParsch, St. Michaelkirche), następnie w kościele św. Anny w Piasecznie i Kolegiacie św. Anny w Wilanowie, kultywując organową muzykę liturgiczną oraz improwizację i kompozycję kościelną.
Oprócz występów solowych współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami wokalno-instrumentalnymi (Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Collegium Musicum St. Gallen, Sinfonieorchester der Hochschule Mozarteum, Capella Bydgostiensis, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej), jak również z solistami i zespołami, uczestnicząc w koncertach i nagraniach.
Doktorat w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka uzyskał w roku 2006 w Akademii Muzycznej w Krakowie na podstawie rozprawy Źródła inspiracji kompozytorskich Antona Heillera (1923-1979) w świetle wybranych kompozycji organowych dojrzałego okresu jego twórczości. W roku 2015 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego.W latach 2009-2010 był słuchaczem Podyplomowych Studiów Teorii Muzyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W okresie 2002-2012 pracował w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II prowadząc klasę organów oraz zajęcia z harmonii modalnej.
Obecnie jest adiunktem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także nauczycielem organów w Państwowej Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera w Warszawie.
Od roku 2012 pełni funkcję prodziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Oprócz pracy artystycznej prowadzi ożywioną działalność naukową (wykłady, seminaria, kursy mistrzowskie, publikacje, hasła encyklopedyczne).

zdjecie-jaroslaw-wroblewski

 

 

PROGRAM KONCERTU JAROSŁAWA WRÓBLEWSKIEGO

Johann Christina Heinrich Rinck (1780-1846) – Allegro Maestoso z Concerto de Flûte op.55

Gustav Merkel (1827-1885) – Choralvorspiel „Schmücke dich, o liebe Seele”

Otto Türke (1832-1897) – Choralpräludium „Nun ruhen alle Wälder”

Friedrich Wilhelm Markull (1816-1887) – Choralvorspiel „Christus, der ist mein Leben”

Johannes Brahms (1833-1897) – Choralvorspiel „O Gott, du frommer Gott” op.122 nr 7

Eugeniusz Walkiewicz (1880-1946) – Adagio

Aleksander Tansman (1897-1986) – Deux Pièces Hébraïques pour Orgue

                                                                              – Invention

                                                                                        – Berceuse Juive

Ottorino Respighi (1879-1936)                  – Preludio in La minore sopra un corale di Bach

                                                           “Ich hab mein Sach Gott heimgestellt”

        – Preludio in Re minore

Marco Enrico Bossi (1861-1925) – „Ave Maria” op. 104 nr 2

August Gottfried Ritter (1811-1885) – Sonate Nr.2 e-moll