Jerzy Kukla

Organista, organizator życia muzycznego, organmistrz, publicysta. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej, kontynuując ją w Państwowym Liceum Muzycznym im.F.Chopina w Krakowie (klasa organów prof. Mariana Machury). Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie(organy, klasa prof. M. Semeniuk- Podrazy) i w Katowicach (dyrygentura, klasa prof. J. W. Hawela).Stypendysta MKiS w latach 1990-91 (VSMU Bratysława, klasa prof. dr Ferdinanda Klindy ).Kursy mistrzowskie pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize.
Koncerty w Polsce oraz Austrii,Czechach,Danii,Niemczech,Rosji,Rumunii,Słowacji,Szwajcarii,Ukrainie i Włoszech. Jego interpretacje utrwalono na 4 CD. Był autorem polskich prawykonań dzieł Oliviera Messiaena: „Les Corps Glorieux” (1987) oraz Verset pour la fete de la dedicace” (1989).Od początku swej działalności koncertowej i publicystycznej zajmuje się propagowaniem muzyki Feliksa Nowowiejskiego w kraju i za granicą. Swoje artykuły o tematyce muzyki polskiej oraz problematyce budownictwa organowego, publikował w „Ruchu muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych.
Inicjator licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. Powołał do życia m. in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Olkuskie Dni Muzyki Organowej, Międzynarodowe Festiwale “Organy Bielska-Białej” oraz “Muzyka na Zamku Bielskim”. W roku 2010 zainicjował Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej w Puławach, którego jest kierownikiem artystycznym.
Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich należy m. innymi: przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży oraz przebudowa organów chórowych w katedry w Oliwie . Był również konsultantem muzycznym oraz wykonawcą intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, m. innymi w Bazylice OO Jezuitów w Krakowie, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO Paulinów na Jasnej Górze.

zdjecie-jerzy-kukla

 

PROGRAM KONCERTU JERZEGO KUKLI

Johann Sebastian  Bach (1685-1750) – Fantasia  c  BWV 562

                                                  – Choralvorspiel: “Erbarm dich mein, o Herre Gott” BWV 721

Feliks Nowowiejski (1877-1946) – Preludium na temat Kyrie z mszy XI “Orbis factor”  op. 9 nr 3

Władysław Żeleński (1837-1921) – z Preludiów na organy i fisharmonię op.38:

                                                   – nr 19 A

                                                   – nr 18 Es

                                                   – nr 17 G

                                                   – nr 20 e

Ferenc Liszt (1811-1886) – Gebet (Ave Maria)

Feliks Nowowiejski – III Koncert na organy op. 56 nr 3

                                                   -Preludio

                                                   -Choral

                                                   -Introduzione e variazione