Otwarte seminaria: Lubelscy Spadkobiercy Reformacji

Drugim wydarzeniem były dwa otwarte seminaria naukowe zorganizowane przez parafię wraz z Katedrą Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Zakładem Historii XIX w. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pod wspólnym tytułem: Lubelscy Spadkobiercy Reformacji.
Pierwsze z nich otworzył wiceprezydent Lublina Artur Szymczyk. Odbyło się ono w dniach 28 i 29 października 2016r. w Ratuszu Miejskim i poświęcone było ewangelickim przemysłowcom Lublina i protestanckiemu etosowi pracy. Seminarium rozpoczęliśmy od wytłumaczenia, czym właściwie jest protestancki ethos pracy i czy właśnie nim mogli kierować się w swych działaniach przemysłowcy Lublina. Po pierwszym referacie, który wygłosił ks. Grzegorz Brudny przyszedł czas na przedstawienie nazwisk ewangelickich fabrykantów i ich dorobku. Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów, Marzenna Modrzewska-Michalczyk mówiła o patronach szkoły, którą kieruje. Przedstawiła interesujący film pokazujący, że bracia Vetterowie, nie tylko dbali o swoje interesy, ale wybudowali również szkołę, a także szpital dla mieszkańców Lublina. Stricte o interesach rodziny Vetterów, a także o ich ethosie pracy mówił dr hab. Witold Matwiejczyk (KUL). Przytoczył on szereg barwnych przykładów a także wiele mówiących liczb wskazujących na gospodarność, a zarazem uczciwość założycieli dzisiejszych browarów Perła. Członkowie lubelskiej parafii: prof. dr hab. Małgorzata Willaume (UMCS), dr Mirosław Łoboda (UMCS), prof. dr hab. Jerzy Łobarzewski (UMCS), i Andrzej Ner przedstawili za pomocą prezentacji multimedialnych kolejnych przemysłowców i ich dokonania. W kolejności omówieni zostali: ewangeliccy bankowcy; Albert i Emil Plage, a także ich zakłady w których produkowano kotły a później samoloty, Gustaw Haberlau’a i jego apteka i w końcu Robert Moritz i jego fabryka maszyn rolniczych. Nie mogło obyć się również bez wspomnienia postaci Edwarda i Henryka Krausse – producentów mąki i wyrobów mącznych. Ich sylwetki zaprezentowała dr Grażyna Michalska (Politechnika Lubelska).
Ks. Michał Jabłoński (Kościół Ewangelicko-Reformowany), mówił o zakładach cukierniczych Kacpra Semadeniego zarówno w Lublinie jak i w Warszawie, przytaczając ciekawe przykłady zwyczając panujących w jego cukierniach, a także ówczesnej dyscypliny. Dr inż. Krystyna Schabowska (Politechnika Lubelska), przedstawiła początki Lubelskiej Fabryki Wag i postać ich założyciela Wilhelma Hessa. Ciekawostką jest fakt, że ten przemysłowiec rodem z Czech, właściwie przez przypadek wysiadł na dworcu w Lublinie i tu postanowił założyć swoją fabrykę. Zaskoczeniem dla prelegentki i słuchaczy była obecność podczas tego seminarium prawnuczki Wilhelma Hessa. Na koniec Małgorzata Michalska-Nakonieczna (Wyższa Szkoła Prawa i Administracji), przedstawiła założyciela Lubelskiej Fabryki Wódek – Emila Plage, podkreślając ciekawą architekturę XIX wiecznej fabryki.
Drugie seminarium odbyło się 31 października 2016r. w Trybunale Koronnym w Lublinie, a jego tematem przewodnim była: Literatura Polska wobec dzieła Reformacji. Rozpoczęła je dr hab. Magdalena Charzyńska-Wójcik – dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, a swoje referaty wygłosili: prof. dr hab. Jarosław Płuciennik (Uniwersytet Łódzki), udowadniający, że wszelkie tłumaczenia tekstów oryginalnych w tym Biblii są jedynie parafrazą. Co nie znaczy, że parafrazy te nie przenoszą treści transcendentnych, wręcz świętych. Prof. dr hab. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee (KUL), w swoim wykładzie mówiła o polskim piśmiennictwie reformacyjnym II połowy XVI wieku, podkreślając znaczenie tego piśmiennictwa na rozwój języka polskiego. Wspomniała też o bogatych protektorach, dzięki którym mogły powstawać kolejne dzieła pisane i drukowane w Rzeczpospolitej. Prof. dr hab. Dariusz Chemperek (UMCS), mówił o Kancjonale wielkim touńskim Piotra Artomiusza. Wskazał na wartości literackie i kulturowe tego dzieła, z którego korzystały przez wieki kolejne pokolenia ewangelików. Prof. dr hab. Mariola Jarczykowa (Uniwersytet Śląski), przybliżyła słuchaczom listy dedykacyjne z XVI i XVII w., w których pojawiały się wątki reformacyjne. Na koniec wysłuchaliśmy bardzo ciekawych wystąpień najpierw dr hab. Wacława Pyczka (KUL), który mówił o ewangelickich motywach w myśli i dziele Juliusza Słowackiego, a następnie prof. dr hab. Sławomira Jacka Żurka (KUL), który jak sam powiedział, tropił ewangelickie ślady w Dziennikach Jerzego Pilcha. Podczas tego ostatniego wystąpienia słuchacze raz po raz wybuchali salwami śmiechu w reakcji na cytaty przytaczane przez Profesora.
Zdaniem uczestników, seminaria wniosły wiele nowych wiadomości na temat przemysłowców-ewangelików, a także impulsów wskazujących na wkład ewangelików w rozwój piśmiennictwa i języka polskiego. Cieszy to, że oba seminaria zostały objęte patronatem Prezydenta Miasta Lublin dr. Krzysztofa Żuka i dofinansowane ze środków miasta oraz przez sponsorów: Lubelską Fabrykę Wag i Lubellę. Na zakończenie obchodów, odbyło się w kościele nabożeństwo na Pamiątkę Reformacji, 31 października 2016r., na które przybyli zaproszeni prelegenci, a także zainteresowane media, zarówno radio i telewizja. Podczas nabożeństwa, które upiększył swym śpiewem parafialny chór, obecni byli duchowni różnych chrześcijańskich wyznań.