Besuch von Gästen aus Lublin

„Wizyta Gości z Lublina” – pod takim tytułem przebiegała w Niemczech w dniach od 20 do 24 lipca 2017 roku wizyta parafian w Albstadt i Balingen. Naszą Parafię reprezentował proboszcz ks. Grzegorz Brudny oraz Izabela Raba i Magdalena Gryzińska. Organizatorem wyjazdu był ks. proboszcz Bernd Mayer wraz z parafianami.
Pierwszego dnia po przyjeździe z lotniska w Stuttgarcie przyjechaliśmy do Balingen, gdzie odwiedziliśmy jadłodajnię prowadzoną przez Kościół Ewangelicki. Obiady wydawane są tam dwa razy w tygodniu dla wszystkich ubogich mieszkańców regionu. Odwiedzający jadłodajnię poza samym posiłkiem, mają okazję do rozmów oraz spędzenia czasu w miłej atmosferze. Tam też zjedliśmy obiad w towarzystwie naszego gospodarza pastora Bernda Mayera z Tailfingen i dziekana tego okręgu kościelnego Beatusa Widmanna. Po południu spotkaliśmy się z grupą młodych uchodźców z Afganistanu. W specjalnie przystosowanym do ich pobytu domu, młodzi ludzie uczą się języka niemieckiego. Mają też możliwość realizowania swoich pasji sportowych. Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej zapoznawczej kolacji, w której uczestniczyło około dwudziestu osób. Mieliśmy okazje do spróbowania regionalnych, tradycyjnych dań przygotowanych przez parafian.
Następnego dnia odwiedziliśmy ośrodek dla uchodźców w Meßstetten. W prowadzeniu rządowego ośrodka, pomaga Diakonia i Caritas. Podczas zorganizowanego eventu zaprezentowano najważniejsze dane dotyczące ośrodka i uchodźców. Aktualnie w ośrodku przebywa około 350 osób z 11 krajów Europy, Azji i Afryki. Naszą uwagę zwróciły niezłe warunki lokalowe oraz bardzo dobrze zorganizowana pomoc prawna udzielana w celu legalizacji pobytu imigrantom i uchodźcom. Dzieci mają tam możliwość kształcenia, a dorośli nauki języka niemieckiego. Tego też dnia zapoznaliśmy się z ideą KaufWaschCafé (zakupy, pranie, kawa) prowadzoną przez Diakonię Kościoła Ewangelickiego w Albstadt – Ebingen. Tam taż zrobiliśmy drobne zakupy. Popołudnie spędziliśmy w Tybindze, gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy Stare Miasto oraz odbyliśmy rejs łodzią po rzece Neckar.
Kolejny dzień spędziliśmy w Stuttgarcie, gdzie uczestniczyliśmy w spotkaniu grupy roboczej GAW (Gustav-Adolf-Werk). Podczas wystąpień przedstawiono najważniejsze problemy dotyczące Kościoła Ewangelickiego w różnych krajach świata. W ramach fundacji GAW jest możliwość wolontariatu w wybranym kraju na świecie. W Niemczech tradycją jest, że młodzi ludzie po maturze, ale jeszcze przed podjęciem nauki na studiach wyjeżdżają na jeden rok jako wolontariusze. Tego dnia w formie widowiska zaprezentowało się dwudziestu jeden wolontariuszy. Młodzież najczęściej wybierała państwa Ameryki Południowej, jako kraj wolontariatu.
W następnym dniu w Albstadt odbyły się uroczyste obchody 500-lecia Reformacji. Po nabożeństwie wszyscy wierni na czele z orkiestrą przeszli do Miejskiego Centrum Spotkań, gdzie kontynuowano obchody. Prezentowały się liczne orkiestry dęte, które grały muzykę klasyczna oraz znane szlagiery współczesne. Wystąpiły też zespoły dziecięce z ośmiu przedszkoli, prezentujące wydarzenia związane z Reformacją. Podczas programu zostaliśmy poproszeni o udzielenie wywiadu dla zebranych gości, który na scenie przeprowadził z nami pastor Mayer. Obchody zakończył występ chóru z Tailfingen. Wieczorem spotkaliśmy się na uroczystej kolacji, gdzie podsumowaliśmy nasz okres pobytu. Ksiądz Grzegorz Brudny podziękował Organizatorom za zaproszenie i pobyt oraz bardzo bogaty w wydarzenia program wizyty.
Nazajutrz rano opuściliśmy gościnną parafię w Niemczech i udaliśmy się do Lublina.

Magdalena Gryzińska