Wielkanoc A.D. 2022

Chrystus Pan mówi: Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła.  Obj:1,19

Drogie Siostry i Drodzy Bracia w Jezusie Chrystusie,

Śmierć – trudno nam bez emocji wypowiedzieć to słowo. Śmierć przekreśla bowiem plany, zabiera najbliższych, zrywa więzy przyjaźni, napawa lękiem, kojarzy się z bólem. Nadzwyczaj wiele w ostatnich miesiącach myślimy i mówimy o śmierci. Zarówno za  sprawą szerzącej się pandemii koronawirusa, jak i tragicznych wydarzeń w Ukrainie. Pełni współczucia dla ofiar i złości na agresorów, sami boimy się o swoje życie i pytamy: co z nami będzie? Czy i nam grozi śmierć?

W czasie pasyjnym również w Kościele wiele mówiliśmy o śmierci – śmierci naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wspominaliśmy cierpienia jakich doznał On z rąk oprawców, choć sam był miłością i nic złego nie uczynił. Jezus ponosząc ofiarę ze swojego życia za nasze grzechy, nie został jednak przez śmierć pokonany. On zmartwychwstał i dlatego sam o sobie mógł powiedzieć: „Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła”! Śmierć straciła swoją moc. Jezus ma jej klucze. Ma też klucze piekła. Odtąd nikt nie może wyrwać nas z rąk naszego Pana.

Niech tegoroczne Święta Wielkanocne przypominają nam i wszystkim przelęknionym o triumfie Jezusa nad śmiercią, o zwycięstwie wiary i nadziei nad smutkiem i rozpaczą. Otrzymaliśmy od Chrystusa wspaniały dar zbawienia i życia wiecznego. Bądźmy za niego wdzięczni i cieszmy się nim. Oby był dla nas powodem do odważnego stawiania kolejnych kroków na drogach naszego życia i podejmowania codziennej wędrówki z Panem i Zbawicielem Jezusem Chrystusem. Tego życzę z całego serca!

Wpuść, o słońce wielkanocne,
swe promienie w serce wpuść!

Rozbudź życie w nim owocne,

by się z Tobą mogło zróść!

Brzemię win do grobu rzuć,

Radość nową we mnie wzbudź,

Bym się cieszył z Wielkanocy,

Odrodzony z Bożej mocy! (ŚE 202)

 

Ks. Grzegorz Brudny

Proboszcz Parafii

Ewangelicko-Augsburskiej w Lublinie                                                         Wielkanoc 2022r.