Koncert organowy Marka Pilcha

Marek Pilch

Już w najbliższą niedzielę, 21 maja 2023, będziemy gościli Pana Marka Pilcha z wykonaniem utworów w ramach cyklu koncertów Ewangelicka 1.

W programie

Alexandre-Pierre-François Boëly (1785-1858)
Fantazja i fuga B-dur Op. 18

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
Preludium i fuga D-dur op. 35

Johann Christian Bach (1735-1782)
Sonata Es dur op.5
Allegro, Rondeaux-Allegretto

Wilhelm Friedemann Bach (1710-1784)
Fantazja a-moll (F 23)

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
Rondo E-dur (ze zbioru „Für Kenner und Liebhaber”)

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Sonata organowa B dur op. 64 nr 4
I. Allegro con brio II. Andante religioso III. Allegretto IV. Allegro maestoso e vivace

 

 

O wykonawcy

Urodzony w Cieszynie. Studiował organy i klawesyn na Akademii Muzycznej im. KarolaSzymanowskiego w Katowicach oraz jako stypendysta DAAD w Hochschule für Musik w Trossingen (Niemcy). Występuje jako solista, kameralista oraz jako muzyk prowadzący projekty. Gra na historycznych instrumentach klawiszowych: organach, klawesynach i fortepianach historycznych, zajmuje się działalnością naukową oraz realizacją nagrań. Współpracuje z zespołami muzyki dawnej (m.in. z Capellą Cracoviensis czy Cantores Minoren Vratislaviensis), prowadzi własny zespół „Trio Brillante” wykonując muzykę przełomu klasycyzmu i romantyzmu na własnym fortepianie stołowym z XIX wieku. Efektem współpracy z Bartoszem Kokoszą (wiolonczela historyczna) i Magdaleną Pilch (flet traverso) powstały dwie płyty: „Brillante” i „Brillante II” zawierające nagrania kompozycji J.N. Hummla, F.Kuhlaua, C.M.Webera i F.Mendelssohna. W ostatnich latach na uwagę zasługuje współpracuje z konsortem poprzecznych fletów renesansowych „La viva fiamma” wykonującym polifoniczną muzykę XVI wieku.

Do ostatnich solowych osiągnięć interpretacyjnych należy m.in. nagranie całości dzieł organowych Jana Gawlasa (1901-1965) oraz nagranie na organach zbioru Das Wohltemperierte Klavier I we własnej transkrypcji. W repertuarze organowym artysty znaczące miejsce zajmują też kompozycje Maxa Regera oraz własne transkrypcje. Działalność naukowa koncentruje się głównie wokół zagadnień związane z historycznymi praktykami wykonawczymi oraz chorałem protestanckim. Wynikiem tych zainteresowań są publikacje w postaci artykułów naukowych lub popularnonaukowych. W roku 2017 Marek Pilch uzyskał tytuł doktora habilitowanego i objął funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.