Szpilka i Bach w kościele

W samo południe w niedzielę 3 września 2023 kościół ewangelicko – augsburski Trójcy Świętej w Lublinie odwiedziła grupa około 80 osób, które uczestniczyły w spacerze pt. „Wielokulturowy Lublin”. Był on zorganizowany przez Fundację Szpilka w ramach projektu „Sztuka w naturze / natura w sztuce”. Zwiedzanie naszego kościoła było ostatnim punktem na trasie tego spaceru. Gospodarzami zwiedzających byli Jolanta Szafrańska i ksiądz doktor Grzegorz Brudny. Dzięki zaangażowaniu Pani Szafrańskiej goście dowiedzieli się nie tylko o historii naszego kościoła, jego wystroju i semantyce teologicznej poszczególnych elementów architektonicznych, ale też poznali w skrócie dzieje reformacji na Lubelszczyźnie – od XVI wieku po dziś dzień. Na liczne i dociekliwe pytania zwiedzających, dotyczące współczesnego luteranizmu, odpowiadał ksiądz Brudny. Jedno z pytań brzmiało: „Jak często gramy w kościele utwory Jana Sebastiana Bacha?” Hmm… Tak często, jak często nasz organista ma dobry humor. Czyli stosunkowo często. Trwające około 90 min. spotkanie zakończył więc Bachowski akcent muzyczny – na zabytkowych organach kościoła Natalia Zanni – Lewandowska zagrała Fantazję G – dur Jana Sebastiana Bacha.

Dariusz Chemperek

Zobacz również galerię zdjęć wykonanych podczas zwiedzania.