Gazeta Wyborcza w Lublinie (11.10.2009),
biel, fot. Rafał Michałowski/Agencja
70 lat temu Niemcy aresztowali w Lublinie bp Juliusza Bursche, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w II Rzeczypospolitej.

Lubelscy wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zebrali się w niedzielę w kościele przy ul. Ewangelickiej na nabożeństwie szczególnym. Bp Mieczysław Cieślar, stojący na czele warszawskiej diecezji luterańskiej, odsłonił tablicę poświęconą ks. biskupowi Juliuszowi Bursche, który 70 lat temu został aresztowany przez Niemców w Lublinie.

Choć biskup Bursche urodził się w rodzinie pochodzącej z Niemiec, przez całe życie był polskim patriotą. Po objęciu przez Hitlera władzy w Niemczech potępił nazizm i jego ideologię. W uznaniu jego zasług dla Polski odznaczono go Orderem Orła Białego.

We wrześniu 1939 roku bp Bursche ewakuował się z Warszawy na wschód i znalazł się w Lublinie. 3 października 1939 roku został tutaj aresztowany przez Niemców, jako jeden z głównych wrogów III Rzeszy w Polsce. Niemcy przewieźli go do Berlina, gdzie prawdopodobnie nakłaniano go do wyrzeczenia się polskości. Biskup mimo tortur odmówił, co podkreślała prasa polskiego podziemia. Biuletyn Informacyjny Komendy Głównej AK podkreślał, że niezłomny bp Bursche nie uległ presji samego Heinricha Himmlera, szefa gestapo i SS. Zmarł prawdopodobnie 20 lutego 1942 roku w berlińskim więzieniu Moabit lub w obozie koncetracyjnym Sachsenhausen-Oranienburg.
