Debata “Gazety”. Lublin wart multimedialnej wystawy (Gazeta Wyborcza, 22.02.2011)

W poniedziałek na wydziale politologii UMCS odbyła się debata pod tytułem “Pamięć i antycypacja”, to pierwsza z pięciu debat “Gazety” wokół Europejskiej Stolicy Kultury.


DLOLU
Debata Gazety Wyborczej, od lewej Tomasz Pietrasiewicz, prof. Monika Adamczyk-Garbowska, szefowa Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS, Grzegorz Kuprianowicz, prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie, moderator dyskusji o. Tomasz Dostatni, Marcin Wroński, autor kryminałów retro o Lublinie oraz ks. Dariusz Chwastek, proboszcz lubelskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.

Goście skoncentrowali się na aspekcie wielokulturowości Lublina w kontekście jego przeszłości. Zgodzili się jednocześnie, że obecnie Lublin jest miastem, w którym wielokulturowość nie jest widoczna. Prof. Monika Adamczyk-Garbowska z UMCS zwróciła uwagę, że w Lublinie powinna powstać poważna wystawa pokazująca przeszłość miasta. Poparł ją Tomasz Pietrasiewicz, szef Teatru NN: – To musi być duża multimedialna wystawa, działająca na wyobraźnię młodego pokolenia. Taka, którą miesięcznie będzie oglądać kilkanaście tysięcy osób.

W debacie udział wzięli: Tomasz Pietrasiewicz, prof. Monika Adamczyk-Garbowska, szefowa Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS, Grzegorz Kuprianowicz, prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie, moderator dyskusji o. Tomasz Dostatni, Marcin Wroński, autor kryminałów retro o Lublinie oraz ks. Dariusz Chwastek, proboszcz lubelskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. W środowej “Gazecie” opublikujemy szczegółową relację z debaty.


ms
fot. Rafał Michałowski
(Artykuł opublikowany w „Gazecie Wyborczej” 22.02.2011)