31 października luteranie obchodzą Święto Reformacji, ustanowione na pamiątkę ogłoszenia w 1517 roku przez Marcina Lutra w Wittenberdze 95 tez. Sprzeciwił się w nich m.in. powszechnej średniowiecznej praktyce handlu odpustami w Kościele katolickim. Był to początek reformacji i rozpadu jedności chrześcijaństwa zachodniego.
– Pierwsza z tez brzmiała – Gdy Pan i Mistrz nasz Jezus Chrystus rzecze pokutujcie, to chce, aby całe życie wiernych było nieustanną pokutą…
O reformacji i związkach wiernych kościołów protestanckich z Lublinem – z prorektorem Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, Alfredem Wierzbickim oraz lubelskimi protestantami – rozmawiał Cezary Potapczuk.
Poniedziałek jest też dniem świątecznym i wolnym dla lubelskich wiernych, skupionych wokół parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy. Wczoraj odprawiono uroczystą mszę na pamiątkę wydarzeń sprzed 494 lat.
Parafia św. Trójcy w Lublinie została założona w 1784 roku dzięki zgodzie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Aktualnie obejmuje teren województwa lubelskiego i licząc blisko 200 parafian stanowi największy zbór we Wschodniej Polsce oraz czwarty co do wielkości w diecezji warszawskiej.
Urząd proboszcza sprawuje od 2004 roku ks. dr Dariusz Chwastek. W Polsce Kościół ewangelicko-augsburski ma około 75 tysięcy wiernych. Połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim.
LeW
(Polskie Radio Lublin, 31.10.2011)