Pamiątka Reformacji 2014

31 października o godz. 17.00 tradycyjnie nasz kościół wypełnił się po brzegi. Tego dnia obchodziliśmy czterysta dziewięćdziesiątą siódmą pamiątkę Reformacji. Uroczyste nabożeństwo uświetnił swoim śpiewem chór parafialny. Natomiast młodzież czytając teksty z Wyznania Augsburskiego przypomniała najważniejsze artykuły ewangelickiej wiary. Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Jerzy Samiec w życzeniu skierowanym tego dnia do wszystkich parafii w Polsce napisał:
Co właściwie stało się 31 października AD 1517? W zasadzie to nic szczególnego. Zapewne mieszkańcy Wittenbergi szykowali się do święta Wszystkich Świętych, pomni wielu relikwii nagromadzonych przez księcia Fryderyka Mądrego i w nadziei na uzyskanie odpuszczenia kary doczesnej za grzechy dla siebie i swoich bliskich. Luter, najprawdopodobniej niezauważony przez nikogo – albo jak utrzymują niektórzy historycy – ktoś na jego zlecenie umieścił na drzwiach Kościoła Zamkowego lub odczytał przed jego drzwiami 95 tez skierowanych przeciwko nadużyciom związanym z handlem odpustami. Tym samym Luter chciał rozpocząć akademicką dyskusję, która rozkręciła się później i przybrała kształty, których nikt się nie spodziewał, a najbardziej chyba sam Luter.
Młodemu wówczas profesorowi teologii chodziło o ratunek człowieka, o miłość, którą Bóg zademonstrował w Chrystusie w niezasłużonym przez nas dziele miłosierdzia […] Właściwie w tym zawiera się sens Reformacji: w wierze w Chrystusa, wierności Ewangelii, a więc Jego słowom i dziełu – wszystko inne, jakkolwiek ważne, piękne i ujmujące jest niczym w porównaniu z miłością, jaką daje i którą jest Jezus Chrystus[…].
Reformacji udało się to przypomnieć. Trwale. Z tego też powodu mamy prawo do radości i dziękczynienia, możemy się cieszyć, pamiętając, że nie zawsze miłość i miłosierdzie zwyciężały. Możemy się jednak cieszyć, że dziś – podobnie jak nasze Matki i Ojcowie w wierze – możemy wyznawać Jedynego Pana, Jezusa Chrystusa, poza którym nie ma ratunku i zbawienia. To naprawdę doskonały powód, by właśnie w Święto Reformacji składać sobie życzenia w miłości i wdzięczności, prosząc Boga o zrozumienie tego, czego jeszcze nie poznaliśmy albo nie zrozumieliśmy.
Na naszym nabożeństwie obecne były media, dzięki którym relację z uroczystości można było obejrzeć w Panoramie Lubelskiej i wysłuchać w Radio Lublin.

ks. Grzegorz Brudny