Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2010. Nabożeństwo ekumeniczne

Od 18 do 25 stycznia 2010 r. w Lublinie przebiegał doroczny Tydzień Modlitw
o Jedność Chrześcijan. Jedno z nabożeństw odbyło się w czwartek 21 stycznia w kościele luterańskim Świętej Trójcy przy Ewangelickiej. Miało charakter luterańsko-metodystyczny, bowiem zostało odprawione w liturgii ewangelicko-augsburskiej przez proboszcza ks. Dariusza Chwastka, natomiast kazanie wygłosił i modlitwę powszechną poprowadził pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP ks. Jacek Olejniczak. W czasie nabożeństwa śpiewano pieśni w większości rzadko dotąd wykonywane u lubelskich ewangelików: Czyś słyszał, że Kościół jest żywy, Podajmy sobie ręce wraz, Serca razem połączone i na koniec Z Bogiem bądźcie aż się zejdziem znów. Są to typowe pieśni ewangelików metodystycznych. Na organach grał zborowy organista i chórmistrz dr Adam Załęski.

nabekum2010

Pastor Chwastek witając wiernych z różnych Kościołów przywołał ewangelicki model ekumenii wyrażający się w „pojednanej różnorodności”. W tym miejscu warto powiedzieć, że jest to koncepcja, która legła u podstaw tzw. Konkordii Leuenberskiej podpisanej w Leuenbergu (koło Bazylei w Szwajcarii) 16 marca 1973 r. przez Kościoły ewangelickie wyrosłe na gruncie Reformacji w Europie. Dokładnie chodziło o Kościoły tradycji luterańskiej, reformowanej i unijnej, które zaakceptowały porozumienie doktrynalne, wieńczące wieloletnie starania o stworzenie wspólnoty kościelnej. W 1997 r. do Wspólnoty Leuenberskiej zostało przyjętych 7 Kościołów Metodystycznych, dzięki czemu – według danych z 2002 r. – liczba Kościołów ewangelickich w Europie sygnująch Konkordię wynosi 105. Dzięki Konkordii między ewangelikami tradycji luterańskiej, reformowanej, unijnej i metodystycznej nie ma już żadnych różnic o charakterze kościelno-rozdzielającym. Kościoły, które przystąpiły do Konkordii nadal zachowują swoją tożsamość i tradycje, czyli pozostają odrębne pod względem organizacyjnym, liturgicznym czy obyczajowym. Udało im się jednak wypracować wspólne stanowisko w wielu kwestiach, takich chociażby jak pojmowanie urzędu duchownego, sakramentów czy istoty Kościoła (Kościół jest zgromadzeniem świętych, czyli wierzących, w którym się wiernie naucza Ewangelii i należycie udziela sakramentów; są to znamiona świadczące o jedności kościelnej).

Wracając do przebiegu nabożeństwa luterańsko-metodystycznego i jego specyfiki, w liturgii wstępnej, a więc w introicie była mowa o trwaniu Słowa Bożego na wieki, co musiało być szczególnie bliskie protestanckiej części wiernych.

Przy ołtarzu zgromadzili się duchowni różnych wyznań, między nimi ks. senior Ryszard Tujak, ks. dr Krzysztof Grzesiak (przewodniczący Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej przy Metropolicie Lubelskim) i ks. prof. Przemysław Kantyka z Kościoła Rzymskokatolickiego, będący Dyrektorem Instytutu Ekumenicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ks. Andrzej Gontarek, proboszcz parafii polskokatolickiej w Lublinie i zarazem przewodniczący lubelskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Pierwsze czytanie (5 Mż 6, 4-9) przedstawił ks. Krzysztof Grzesiak, drugie (Dz 4, 32-35) ks. Andrzej Gontarek, a trzecie (Ł 24, 17-24) ks. dyrektor Przemysław Kantyka.

Pastor Olejniczak podkreślił w kazaniu, że powinniśmy trwać przy Jezusie Chrystusie i świadczyć o Jego nauce „tu i teraz”, czyli we współczesnych czasach i w swoim środowisku. Nauczał słuchaczy, że wierni powinni postępować tak, żeby ich świadectwo było przekonujące dla innych. Krytykował skłonność wielu chrześcijan do powierzchownej, a zarazem ostentacyjnej religijności. Z drugiej strony zwrócił uwagę na fakt, że dzisiejsi chrześcijanie zbyt mało uczestniczą w życiu religijnym. Gromadzenie się wiernych w kościele nazwał spotkaniem się w imię Chrystusa i Jego chwały.

Po kazaniu ks. Grzesiak zapowiedział dalszy program Tygodnia Modlitw, zachęcając zebranych do udziału. Zaprosił zarówno na sobotni pokaz filmów o tematyce religijnej i ekumenicznej do Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”, na ekumeniczną rozmowę panelową do klasztoru oo. Dominikanów, jak i na uroczysty, ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych w Filharmonii Lubelskiej w niedzielę 24 stycznia br. Pastor Chwastek odczytał z kolei apel przewodniczącego Polskiej Rady Ekumenicznej arcybiskupa Jeremiasza o pomoc finansową dla Haiti. Wierni składali datki wychodząc ze świątyni.

Po nabożeństwie miało miejsce ekumeniczne spotkanie w sali parafialnej na plebanii, gdzie był przygotowany poczęstunek. W spotkaniu wzięli udział goście reprezentujący różne wyznania orz ewangeliccy parafianie. Pomimo mroźnej styczniowej pogody, do kościoła luterańskiego przybyła duża liczba osób.