Niniejsze „migawki” chciałbym rozpocząć od przytoczenia biblijnego wersetu
z Psalmu 73,28, który był hasłem roku 2014: „Moim szczęściem być blisko Boga”. Podzieliłem je na 6 podpunktów: życie nabożeństwowe, wydarzenia parafialne, ekumeniczne, kulturalne, diakonijne, sprawy cmentarne.
Życie nabożeństwowe
W lubelskiej parafii w ubiegłym roku nabożeństwa odbywały się w każdą niedzielę o godz. 10.00 i w święta o ustalonej porze. Raz w miesiącu o godz. 14.30 odbywały się także nabożeństwa w naszym filiale w Kuzawce. Dwa razy w roku, bo na nabożeństwo spowiednio-komunijne w niedzielę palmową i czwartą adwentową zaproszenie otrzymali seniorzy naszej parafii. Nabożeństwa w Światowy Dzień Modlitwy, Wielkanoc i Święto Żniw upiększyły występy dzieci, a w Pamiątkę Reformacji fragmenty pism Melanchtona odczytała młodzież.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Podniosłym wydarzeniem było nabożeństwo konfirmacyjne, które odbyło się 15 czerwca. Konfirmowani zostali: Olga Jakubanis, Katarzyna i Stanisław Kasprzak, Daniel Lasota. Nabożeństwo konfirmacyjne było wyjątkowe z kilku powodów: w tym roku liczba konfirmantów była jak na naszą diasporalną parafię wysoka;
w nabożeństwie uczestniczyli też księża Roman Pracki i Dariusz Chwastek – byli proboszczowie naszej parafii. Tego dnia również została oddana do użytku odnowiona chrzcielnica.
W ubiegłym roku odbył się ślub parafianina z Wisznic Tomasza Babkiewicza
i Agnieszki Babicz z Polubic, a także 3 chrzty Stasia Prymak-Sawica, Ani Żur
i Aurelii Jaroszyńskiej.
12 października w Kuzawce miało miejsce uroczyste, plenerowe nabożeństwo
z okazji 450 lat obecności ewangelików na tych terenach. Pan Bóg pobłogosławił je piękną pogodą. Około stu osobowa grupa parafian z Lublina, Kuzawki, Wisznic, Węgrowa, Chełma, a nawet z Bielska-Białej wzięło udział w tym nabożeństwie prowadzonym przez Zwierzchnika Diecezji Warszawskiej Księdza Biskupa Jana Cieślara.
Wspólne świętowanie w nadbużańskim filiale
Przez akt konwersji do Kościoła Ewangelickiego wstąpiły w roku sprawozdawczym 4 osoby.
W ubiegłym roku równolegle z nabożeństwami dla dorosłych odbywały się nabożeństwa dla dzieci, czyli tak zwane szkółki niedzielne. Za ich prowadzenie dziękuję Paniom: Magdalenie Ner, Agacie Cichowlas i Annie Brudny.
Prowadzę także odwiedziny naszych Parafian, szczególnie przy okazji ich jubileuszów.
W każdy ostatni piątek miesiąca odbywają się modlitwy przy krzyżu z gwoździ.
W ubiegłym roku w naszym kościele ośmiokrotnie kazanie wygłaszali studenci Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Wydarzenia parafialne
W ubiegłym roku odbywały się regularnie: próby chóru, spotkania biblijne, lekcje religii, szkółki niedzielne. W Święto Epifanii nasz chór plus kilkoro nieśpiewających parafian, pojechał do Radomia na zaproszenie tamtejszej ewangelickiej parafii. Chór wystąpił tam na wieczorze kolęd.
W dniach od 25 do 31 stycznia zorganizowaliśmy zimowisko parafialne do Istebnej. Wyjechała tam dwudziestodwuosobowa grupa.
W ubiegłym roku we wtorek trzykrotnie spotykaliśmy się w plebanii na spotkaniach prowadzonych przez p. Herberta Ulricha, a zatytułowanych: „Teologia
w języku Lutra”.
W Wielkanoc po nabożeństwie, zorganizowaliśmy atrakcję dla dzieci. Byłą nią szukanie wielkanocnego zajączka w ogrodzie parafialnym.
20 maja swoją prelekcję z pokazem slajdów zaprezentowała także p. Tomasz Pieńkowski.
30 maja z wizytą do naszej parafii przyjechali goście Münster.
1 czerwca w Dzień Dziecka po nabożeństwie, odbył się rodzinny piknik parafialny. Przygotowanych było kilka atrakcji głównie dla dzieci: zabawy integracyjne
z animatorami grupy KLANza, samochód policyjny, pluszowy policjantem – Poli, pogadanka na temat bezpieczeństwa na drogach. Dzieci zobaczyły także pokaz umiejętności psa przewodnika. Dla wszystkich w tym dniu dostępny był ciepły posiłek i ciasta.
25 czerwca do naszej parafii, przyjechała ponad czterdziestoosobowa wycieczka
z ewangelickiej parafii z Żor.
15 sierpnia zaś z wizytą do naszej Parafii zawitali chórzyści z Hażlacha na Śląsku Cieszyńskim. Chórzyści dali koncert pieśni w niedzielę podczas nabożeństwa 17 sierpnia.
5 października przeżywaliśmy jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego Janiny i Wiktora Lewackich.
10 października w kościele w Lublinie zorganizowaliśmy sympozjum naukowe,
a 12.X. w Kuzawce uroczyste nabożeństwo plenerowego z okazji czterech i pół wieku obecności ewangelików na Lubelszczyźnie. Sesję naukową ubogacił koncert muzyki organowej w wykonaniu dr. Adama Załęskiego. Okolicznościową wystawę przygotowali na ten dzień Państwo Nerowie.
29 listopada odbył się w plebanii Andrzejkowy Wieczór Gier Planszowych. Wzięło w nim udział dwudziestu uczestników zarówno dorosłych jak i dzieci.
Udaną inicjatywą okazał się jarmark bożonarodzeniowy, który przygotowały dzieci i młodzież z pomocą rodziców. Na kiermaszu, który odbył się w pierwszą i drugą niedzielę adwentu można było kupić własnoręcznie zrobione i ozdobione pierniki,
a także ręcznie zrobione karki pocztowe.
19 grudnia miała miejsce parafialna adwentówka. Była ona połączona z jasełkami dzieci a także programem artystycznym młodzieży i rodziców. Tradycyjnie wszystkie dzieci otrzymały okolicznościowy podarunek od św. Mikołaja.
Niewątpliwie sukcesem uczennicy Jadzi Kasprzak było zakwalifikowanie się do finałowego etapu konkursu wiedzy biblijnej „Jonasz”.
Ekumenia
Nasza parafia bierze udział w życiu ekumenicznym Lublina. Jesteśmy współorganizatorami Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w naszym mieście, który odbywa się rokrocznie w dniach od 18-25 stycznia. W ramach Tygodnia Modlitw nasz chór wystąpił w auli KUL podczas wieczoru kolęd. W kościele akademickim KUL wygłosiłem kazanie. Natomiast nasza parafia była gospodarzem takiego nabożeństwa 20 stycznia. Kazanie wygłosił pastor Zboru Adwentystów Dnia Siódmego Mariusz Maikowski.
26 marca przeżyliśmy w naszym kościele nabożeństwo ekumeniczne z cyklu comiesięcznych nabożeństw ekumeniczych. Obecni byli na nim ks. prof. Sławomir Pawłowski z Kościoła Rzymsko-katolickiego, oraz ks. Andrzej Gontarek przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej oddział w Lublinie proboszcz Parafii Polsko-katolickiej, który wygłosił kazanie.
W Wielki Piątek po nabożeństwie wziąłem udział w ekumenicznej drodze krzyżowej. 28 maja wziąłem udział w nabożeństwie ekumenicznym w kaplicy akademika KUL na Konstantynowie podczas którego wygłosiłem kazanie.
4 czerwca reprezentowałem nasz Kościół w obchodach 25-lecia wolności naszego kraju. Na te obchody złożyły się: msza święta w lubelskiej katedrze, a także uroczystości w lubelskim zamku.
1 listopada na cmentarzach przy Lipowej odbyła się ekumeniczna modlitwa
z udziałem pięciu księży różnych chrześcijańskich wyznań.
Wieloletnią ekumeniczną inicjatywą naszej parafii są Ekumeniczne Koła Pań organizowane przez Panią Sylwię Irgę.
Wydarzenia kulturalne
W marcu i kwietniu do naszego Kościoła przybywały grupy młodzieży z 4 liceum ogólnokształcącego by w ramach projektu: „Wielokulturowy Lublin” by uczestniczyć w prelekcji na temat ewangelicyzmu. Podobnych prelekcji dla różnych grup w ciągu roku odbyło się jeszcze przynajmniej kilka.
30 kwietnia w naszym kościele miał miejsce koncert organowy prof. Stefana Webera z USA.
4 maja w niedzielę do naszej parafii przyjechał 40 osobowy chór parafii
z Cieszyna, który koncertował dla nas podczas nabożeństwa. Kazanie wygłosił wtedy ks. Jan Kozieł.
W dniach 10-11 maja w Warszawie odbył się Diecezjalny Zjazd Chórów, na którym lubelską parafię reprezentował nasz chór. W ogóle w tym miejscu chciałbym podziękować naszemu chórowi za upiększanie uroczystych nabożeństw śpiewem. Wasza służba jest nie do przecenienia.
24 – 25 maja przeżywaliśmy w naszym mieście imprezę o nazwie „Wielokulturowy Lublin”: W jej ramach nasza parafia zorganizowała spacer po Lublinie śladami ewangelików, koncert Tomasza Żółtko, i koncert chóru Gospeople.
7 czerwca w ramach inicjatywy Noc Kultury odbyła się gra terenowa pt. „Szlakiem Reformacji”, która swój finał miała w naszym kościele. Przy tej okazji kościół był otwarty dla zwiedzających do późnych godzin wieczornych, z czego skorzystało kilkadziesiąt osób.
4 lipca o godz. 20.30 w naszym kościele miał miejsce piękny, podniosły koncert filharmoników holenderskich zatytułowany „Jechał pociąg do Sobiboru”. Koncert ten był przeplatany opowieścią Julesa Schelvisa, który jako jedyny ocalał ze swojego transportu Żydów do Sobiboru.
Podczas nieobecności naszego kantora Adama Załęskiego, w zastępstwie jego funkcję zarówno za organami jak i pulpitem dyrygenckim od czasu do czasu przejmuje nasza parafianka Natalia Zanni-Lewandowska.
Cieszymy się, że nasza parafia wydaje swój własny Informator Luteranów Lubelskich, do tworzenia którego udało się włączyć nowe, chętne do pracy redakcyjnej osoby. W ubiegłym roku zanotowano zwiększone zainteresowanie internautów naszą stroną parafialną, a także naszym fun –pag’em na facebooku. Jesteśmy też obecni w radio i telewizji lubelskiej szczególnie przy okazji obchodów Wielkiego Piątku i Święta Reformacji.
Diakonia
W czasie adwentu w przeprowadziliśmy pięć akcji charytatywnych: Kromka chleba dla bliźniego, skarbonka diakonijna, Prezent pod choinkę – adresowany dla sierot i ubogich dzieci z Ukrainy, Rumunii i Białorusi, prezent dla dzieci z domu Samotnej Matki w Lublinie, który koordynowała pani Janina Podgórska, a także zbiórkę dla lubelskiego hospicjum koordynowany przez p. Sywię Irgę. W naszej parafii działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Nasza parafia włączyła się też do zbiórki na Bratnią Pomoc Gustawa Adolfa, czyli pomoc najuboższym parafiom. Kwestowaliśmy także na naszym cmentarzu w szczytnym celu odrestaurowania zabytkowych pomników.
Sprawy cmentarne
Na naszym cmentarzu od lipca 2014r. realizowany jest projekt pod nazwą „Rewaloryzacja cmentarza przy ul. Lipowej jako dziedzictwa ekumenizmu
i wielokulturowości”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską
i prowadzony przy współpracy z zarządem cmentarza rzymsko-katolickiego. Opiewa na kwotę ok. 300000 zł. Jesteśmy na półmetku przywracania świetności naszemu cmentarzowi, a dokładnie: odrestaurowaliśmy już mur od strony ul. Lipowej, wykonaliśmy alejki na starej części cmentarza. W tej chwili prowadzona jest pielęgnacja drzew, wycinka chorych i tych zagrażających bezpieczeństwu. Przed nami jeszcze przeprowadzenie ścieżki edukacyjnej tj. oznaczenie grobów zasłużonych ewangelików, cyfryzacja cmentarza i założenie monitoringu. Oprócz tego budowany jest mur od strony parkingu przy ul. Obrońców Pokoju. Te inwestycje poprawią znacznie wygląd, funkcjonalność i bezpieczeństwo naszego cmentarza.
Zakończenie
Minął prawie rok i osiem miesięcy mojej obecności w Parafii w Lublinie. Był to na pewno rok zbierania cennych doświadczeń, podejmowania niełatwych decyzji,
a przede wszystkim nawiązywania relacji z członkami z parafianami, członkami Rady Parafialnej. Za ten ubiegły rok, ale i za ten cały czas mojej bytności w parafii lubelskiej i wspólnej pracy chciałbym podziękować Wam wszystkim, którzy pomagacie w organizacji spotkać, koncertów, po prostu życia religijnego i kościelnego w naszej parafii.
Szczególnie chcę tu podziękować członkom Rady Parafialnej, że w tym czasie mogłem zawsze na was liczyć, pomagaliście mi i naszym pracownikom
w prowadzeniu kancelarii, księgowości, strony internetowej, spraw cmentarnych, działań diakonijnych, redakcyjnych, służyliście radą, pomocą, dobrym słowem. Wasze działania w tym względzie są nie do przecenienia i za nie wszystkie składam Wam szczere słowa: Bóg zapłać! Oczywiście dziękuję też naszym pracownikom za dobrze wykonywaną pracę i wszelką pomoc.
Mam nadzieję, że Bóg ze swym błogosławieństwem będzie towarzyszył nam w tym Nowym Roku zarówno w życiu prywatnym, rodzinnym jak i parafialnym, kościelnym.
15.02.2015r. Lublin, ks. Grzegorz Brudny